Tirana - Zastupnica Marijana Balić, izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora, sudjelovala je u četvrtak i petak na 18. konferenciji predsjednika parlamenata država sudionica Jadransko-jonske inicijative u okviru albanskog predsjedanja Inicijativom.
Glavne teme konferencije bile su: „Europske integracije: Zapadni Balkan, dodana vrijednost Jadransko-jonskoj regiji i Europskoj uniji“ i „Kultura i turizam kao prioritet suradnje zemalja Jadransko-jonske inicijative“.
Uvodna izlaganja su održali predsjednica Parlamenta Republike Albanije Lindita Nikolaj i potpredsjednik Nacionalnog vijeća za europske integracije Albanije te glavni tajnik Jadransko-jonske inicijative Giovanni Castellaneta.
Na konferenciji su sudjelovali i predsjednik Skupštine Republike Sjeverne Makedonije Talat Xhaferi, predsjednik Narodne skupštine Slovenije Igor Zorčić, potpredsjednik Zastupničkog doma Parlamenta Talijanske Republike Ettore Rosato i predstavnik talijanskog Senata Sergio Puglia, predstavnik Parlamenta Grčke Vasilios Digalikis i predstavnik Parlamenta San Marina Gerardo Giovagnoli.
Naglasak Konferencije bio je na važnosti i žurnosti eurointegracijskog procesa zemalja Zapadnog Balkana, a sudionici Konferencije osudili su rusku invaziju na Ukrajinu. Naglašeno je da invazija i rat u Ukrajini dodatno ukazuju na slabe točke na Zapadnom Balkanu koje bi, kako se moglo čuti, Europska unija trebala nadomjestiti bez odlaganja kako ne bi došlo do prelijevajućeg efekta.
Naglašena je potpora parlamenata strategiji EU-a za Jadransko-jonsku regiju i nastavku procesa proširenja Unije na zemlje Zapadnog Balkana kao i važnost postizanja zajedničkog pristupa prema održivom, odgovornom i otpornom turizmu Jadranko-jonske regije te suradnje u području kulture.
Izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora, zastupnica Marijana Balić, uvodno je pozdravila sudionike uime predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića naglašavajući pritom kontinuiranu predanost Hrvatske politici proširenja EU-a, kao i pomoć i podršku zemljama Zapadnog Balkana na njihovom putu prema članstvu u Uniji. Osvrnula se na vrijednost suradnje unutar Jadransko-jonske regije i Europske unije te ukazala na važnost parlamentarne suradnje u potpori daljnjem razvoju regije, kao i Strategiji EU-a za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR).
Konferencija u Tirani zaključena je usvajanjem Zajedničke izjave.
Jadransko-jonska inicijativa osnovana je 2000. godine u Anconi i okuplja deset zemalja. Uz Hrvatsku, u Inicijativi su i Italija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Sjeverna Makedonija, Grčka, Crna Gora, San Marino, Slovenija i Albanija koja trenutačno predsjeda tom inicijativom. Ključna područja suradnje za Hrvatsku u okviru ove inicijative su rješavanje pitanja povezanosti u okviru prometnih pravaca (Jadransko - jonskog koridora), razvoj luka i ruralnog zaleđa, unaprjeđenje međusektorske suradnje te posebno osiguranje opskrbe energijom.
Joint Statement (DOCX)