Taškent, Uzbekistan – Predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Marija Selak Raspudić sudjelovala je u četvrtak na Drugom globalnom forumu međuparlamentarne suradnje u postizanju ciljeva održivog razvoja koji je održan u Taškentu u organizaciji entiteta Ujedinjenih naroda za ravnopravnost spolova i osnaživanje žena (UN Žene), zajedno s uzbekistanskom Vladom i predstavništvom UN-a u toj zemlji.
Forum je organiziran kao međunarodna platforma za suradnju parlamentaraca, vlada i organizacija civilnog društva radi postizanja ciljeva održivog razvoja, a okupio je stotinjak predstavnika parlamenata, međuparlamentarnih organizacija i stručnjaka.
Kroz tri panela na forumu su raspravljena pitanja o ulozi parlamenta i međuparlamentarnoj suradnji, politici ravnopravnosti spolova i politici za mlade radi ubrzanja napretka u postizanju ciljeva održivog razvoja. Parlamentarci su imali mogućnost raspravljati o pitanjima povezanim s poboljšanjem zakonodavnog okvira u postizanju nacionalnih ciljeva održivog razvoja, sudjelovanju parlamenata u procesu pripreme nacionalnih izvješća, uspostavi čvrstih i konstruktivnih veza između parlamenata i neovisnih nadzornih tijela te promicanju ravnopravnosti spolova.
Predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Marija Selak Raspudić govorila je o kronologiji uvođenja načela ravnopravnosti spolova u zakonodavstvo Republike Hrvatske; najvažnijim zakonima, nacionalnim politikama i institucionalnim mehanizmima za ostvarivanje ravnopravnosti spolova. Upoznala je sudionike foruma s aktivnostima Odbora za ravnopravnost spolova, među kojima se posebno ističe suradnja s organizacijama civilnog društva, održavanje tematskih sjednica (više od 80 tematskih sjednica o važnim i aktualnim temama u tekućem sazivu) kao i rad Odbora u izazovno vrijeme pandemije bolesti COVID-a. Selak Raspudić završno je istaknula kako Odboru predstoji priprema nacrta plana ravnopravnosti za Hrvatski sabor, prijedlog izmjena zakonodavstva s ciljem reguliranja rodiljnog dopusta za zastupnice u Hrvatskom saboru uz podizanje svijesti o potrebama zastupnica u parlamentu koje su majke te prijedlog povećanja zastupljenosti muškaraca u Odboru za ravnopravnost spolova pomoću kvota.