Pariz – Predsjednik Odbora za gospodarstvo Žarko Tušek i član Odbora za gospodarstvo Željko Pavić te član Odbora za poljoprivredu Siniša Jenkač sudjelovali su na dvodnevnoj Međuparlamentarnoj konferenciji o strateškoj gospodarskoj autonomiji koja je održana u nedjelju i ponedjeljak u francuskom Senatu, u okviru parlamentarne dimenzije francuskog predsjedanja Vijećem Europske unije.
Konferenciju je otvorio predsjednik francuskog Senata Gérard Larcher, koji se obratio prisutnima naglasivši kako Konferencija predstavlja priliku za zajedničko promišljanje o definiranju prioriteta i razvoju alata za poboljšanje strateške gospodarske autonomije Europske unije uslijed novih izazova uzrokovanih geopolitičkim napetostima i pandemijom Covida-19. Konferenciju su zajednički vodili predsjednik Odbora za ekonomske poslove francuske Nacionalne skupštine Roland Lescure i predsjednica Odbora za ekonomske poslove francuskog Senata Sophie Primas. U uvodnim govorima su naglasili kako Konferencija kroz tri područja – industriju, energetiku i poljoprivredu – koje su ujedno i teme triju sjednica, želi dati konkretnu ilustraciju kako Europska unija može pridonijeti jačanju ekonomske strateške autonomije svojih država članica.
Prva sjednica „Strateška autonomija u industrijama budućnosti“ je održana uz uvodno obraćanje europskog povjerenika za unutarnje tržište Thierryja Bretona, a u središte debate okruglog stola bili su instrumenti koji će omogućiti razvoj europskih poduzeća i industrija, kao i pitanje jačanja pravnog okvira koji bi jamčio uvjete poštenog tržišnog natjecanja i zaštitio know-how i infrastrukturu stranih holdinga ili akvizicija. Predsjednik Odbora za gospodarstvo Žarko Tušek je tom prigodom istaknuo važnost sprječavanja narušavanja tržišnog natjecanja uzrokovanog stranim subvencijama na jedinstvenom tržištu Europske unije uz istovremeno rješavanje pitanja pristupa stranih državnih poduzeća tržištima nabave i financiranju Unije.
U fokusu druge sjednice „Strateška autonomija u energetskom sektoru: primjer rijetkih metala“ bila je ocjena razmjera ovisnosti Europe o ostatku svijeta u opskrbi rijetkim metalima koji su nezamjenjivi sastojci u obnovljivim izvorima energije i iznalaženje načina na koji se ta ovisnost može smanjiti, a uvodni govor je održao Guillaume Pitron, novinar i autor knjige „Rat rijetkih metala: tamna strana čiste energije i digitalnih tehnologija“. Sudjelujući u radu ove sjednice član Odbora za gospodarstvo Željko Pavić je izrazio snažnu podršku Hrvatske iznesenim prijedlozima za osiguranje potpora i financiranje od strane EU-a za tehnološki razvoj kritičnih sirovina s posebnim naglaskom na potrebu za specifičnim financijskim instrumentima i ciljanim fondovima za istraživanje i inovacije za procese recikliranja.
O tome kako se položaj Europe kao poljoprivrednog izvoznika može pomiriti sa zahtjevom za suverenitetom i otpornošću europskih modela proizvodnje hrane raspravljalo se na trećoj sjednici „Izazovi europskog prehrambenog suvereniteta“, uz uvodni govor predsjednika Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta Norberta Linsa. U sklopu rasprave član Odbora za poljoprivredu Siniša Jenkač je istaknuo kako bi se za rješavanje različitih kriza na tržištu uzrokovanih cijenama i klimatskim promjenama trebale definirati mjere za krizno upravljanje u sektoru hrane, ne samo u sklopu poljoprivrednog, već i u sklopu proračuna drugih europskih fondova.