Bruxelles - Drugoga dana Europskog parlamentarnog tjedna, u okviru Konferencije o stabilnosti, gospodarskoj koordinaciji i upravljanju u Europskoj uniji, održane su dvije plenarne sjednice posvećene strateškim ulaganjima s ciljem povećanja potencijala rasta EU-a i budućnosti jedinstvenog tržišta Europske unije i oporezivanju.
Tijekom prve sjednice kojom je supredsjedao prvi potpredsjednik Europskoga parlamenta Othmar Karas u raspravu se uključio predsjednik Odbora za gospodarstvo Žarko Tušek koji je rekao kako je unatoč značajnom udjelu Europske unije u globalnoj trgovini, nužno povećati našu produktivnost/proizvodnju kako bi se premostio jaz s drugim velikim gospodarstvima i održala utjecajna uloga EU na svjetskoj pozornici te kako je, uz ulaganja i reforme, presudno dobro osmisliti strategiju opskrbnih lanaca.
- U odnosu na ulaganja i reforme iznimno je važno zagovaranje ulaganja u kritične tehnologije kao što su umjetna inteligencija, 5G, poluvodiči, zelene tehnologije i biotehnologija, jer one predstavljaju izazov, ali i priliku za rast gospodarstava EU-a tijekom tekuće gospodarske transformacije, naglasio je Tušek. - Nadalje, usred sve manjeg broja radno sposobnog stanovništva i sve većeg broja starijih u EU, posljedično će provedba mjera za poticanje demografske revitalizacije biti značajna za ublažavanje ekonomskih implikacija starenja stanovništva, istaknuo je.
- U Hrvatskoj kao imperativ gledamo daljnju integraciju jedinstvenog tržišta jer je jedinstveno tržište srž konkurentnosti EU-a i njegova daljnja integracija zahtijeva uklanjanje prepreka i usredotočenje na određene sektore posebice u područjima poput poreza, carina i regulatornog izvještavanja, stoga su nužne daljnje reforme u tom području, kazao je Tušek. Dodao je kako proširivanje i produbljivanje jedinstvenog tržišta predstavlja najučinkovitiju mjeru za osiguravanje produktivnosti EU-a. Iako se razina integracije u trgovini robom i uslugama udvostručila u posljednjih 30 godina, integracija u području usluga, koje čine oko 70 posto BDP-a EU-a, i dalje je znatno niža u usporedbi s integracijom robe, naglasio je Tušek.
- Iako Europska unija privlači samo oko 8 posto rizičnog kapitala, u 2023. samo je jedna tvrtka za ulaganje u rizični kapital sa sjedištem u EU-u bila među 30 najboljih na svijetu, rekao je Tušek dodavši da je manjak pristupa rizičnom kapitalu vjerojatno jedan od razloga zašto američke kompanije četiri puta više kupuju tehnološke kompanije EU-a nego obrnuto. - Imperativ je i dalje osnaživati bankovnu uniju, ali i osigurati da naše manje etablirane inovativne tvrtke imaju pristup dovoljnom broju privatnog kapitala za razvoj u međunarodno konkurentne tvrtke, zaključio je.
Predsjednica Odbora za financije i državni proračun Grozdana Perić uključila se u raspravu tijekom druge plenarne sjednice kojom je supredsjedala potpredsjednica Europskoga parlamenta Dita Charanzova. Perić je istaknula da Hrvatska s velikim interesom prati sva događanja vezana uz modernizaciju i učinkovitije funkcioniranje poreznog sustava uz promicanje digitalizacije na razini Europske unije. - Danas možda više nego ikada, u vremenu rasta i globalizacijskih procesa zajednička europska porezna politika u konačnici treba osigurati temeljne slobode kako bi se osnažilo unutarnje tržište, kazala je Perić.
- Također, naglasila je, bitno je imati u vidu zajednički cilj kako bi se istodobno smanjile nominalne porezne stope i proširila porezna osnovica čime bi se smanjile gospodarske distorzije uzrokovane sustavom oporezivanja.
- U tom smislu se u Hrvatskoj poduzimaju mjere i postupci kako bi se osigurala jednakost u oporezivanju, uspješnija borba protiv prijevara, učinkovitije prikupljanje prihoda te pojednostavljenje provedbe poreznih pravila, a što je ujedno i predmet Prijedloga izmjene Direktive 2006/112/EZ u pogledu pravila o PDV-u za digitalno doba koji obuhvaća tri sadržajne izmjene: uvođenje obveze digitalnog izvještavanja o PDV-u i izdavanje elektroničkog računa (eRačun), obračun PDV-a u ekonomiji platformi i jedinstvena PDV registracija u EU, istaknula je u raspravi Grozdana Perić.