Voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Iran Zlatko Hasanbegović primio iranskog veleposlanika Parviza Esmaeilija

Zagreb - Voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Iran Zlatko Hasanbegović primio je u utorak veleposlanika Islamske Republike Irana u Republici Hrvatskoj Parviza Esmaeilija.

Veleposlanik Esmaeili izrazio je zadovoljstvo ponovnim susretom te izvijestio voditelja skupine o provedenim predsjedničkim izborima u Iranu u lipnju 2021. Osvrnuo se na aktualno stanje vezano uz Zajednički sveobuhvatni akcijski plan (JCPoA), tzv. Nuklearni sporazum rekavši kako iranska vlada prati pregovore o oživljavanju sporazuma u Beču koji su u tijeku. – Taj bi sporazum, kada bude na snazi, dao velik zamah odnosima Hrvatske i Irana, rekao je veleposlanik.

Unatoč sankcijama na međunarodnom planu i pandemiji koronavirusa koja je znatno prorijedila diplomatske susrete, odnose među zemljama ocijenio je dobrima i u stalnom usponu. Izvijestio je voditelja skupine o nizu događanja kojima će se obilježiti 30. obljetnica priznanja RH i uspostave diplomatskih odnosa s Iranom. 

Voditelj skupine Hasanbegović potvrdio je vrlo dobre bilateralne odnose dviju zemalja. Upoznao je veleposlanika sa stajalištima RH vezano uz stanje u Ukrajini i napomenuo kako Hrvatska snažno podupire ukrajinski državni integritet.

Istaknuo je kako svjedočimo najvećoj krizi u međunarodnim odnosima od Drugog svjetskog rata koja je izazov za cijelo čovječanstvo. – Naše je stajalište da se agresija na Ukrajinu mora prekinuti i sva otvorena pitanja rješavati pregovorima, rekao je Hasanbegović.

Govoreći o Nuklearnom sporazumu, složio se kako bi njegovo zaključivanje donijelo novi zamah u odnosima Hrvatske i Irana. Prostor za poboljšanje odnosa vidi i na parlamentarnoj razini te je izrazio nadu za intenzivnijom razmjenom posjeta parlamentarnih izaslanstava. 

U nastavku sastanka dužnosnici su se složili kako je gospodarska suradnja interes obaju zemalja, a posebno su naglasili potrebu kulturne i znanstvene suradnje – učenje perzijskog i hrvatskog jezika, uspostavljenje katedre perzijskog jezika i kulture na Zagrebačkom sveučilištu te katedre za hrvatski jezik i kulturu na nekom od iranskih sveučilišta i razmjene studenata.

Razmijenili su mišljenja i o suradnji u energetskom sektoru te stanju u Bosni i Hercegovini i pregovorima o izmjenama izbornog zakona kojima bi se zajamčilo legitimno političko predstavljanje svih konstitutivnih naroda i građana.