Voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe Marko Pavić sudjelovao u radu Odbora PSVE-a

Monako, Pariz – Voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe Marko Pavić sudjelovao je ovoga tjedna u radu Odbora za politička pitanja i demokraciju i Odbora za socijalna pitanja, zdravlje i održivi razvoj PSVE-a.

Na sjednici Odbora za politička pitanja i demokraciju, održanog u ponedjeljak i utorak u Monaku, raspravljalo se o sve izraženijem problemu nasilja i govora mržnje usmjerenih protiv političara, pri čemu je upozoreno da takvi napadi predstavljaju rastuću prijetnju demokraciji.  U nacrtu rezolucije koju je pripremila talijanska zastupnica Elisabetta Gardini ističe se kako napadi na političare, bilo fizički, psihološki, seksualni ili ekonomski, mogu imati obeshrabrujući učinak na sudjelovanje u političkom životu. U dokumentu se upozorava da političari zbog takvih pritisaka mogu mijenjati svoje ponašanje, ograničavati sudjelovanje na javnim događanjima ili smanjivati komunikaciju s građanima, dok se potencijalni novi kandidati mogu odvratiti od ulaska u politiku. Time se smanjuju pluralizam i reprezentativnost te slabi kvaliteta demokratskih procesa. Odbor stoga poziva države članice da usvoje snažan zakonodavni okvir kojim bi se različiti oblici nasilja nad političarima prepoznali kao posebna kaznena djela, osiguraju odgovarajući resursi za policiju i pravosuđe te poduzmu mjere za zaštitu fizičke i psihološke sigurnosti izabranih dužnosnika. Također se poziva na odgovarajuću regulaciju digitalnog i medijskog prostora radi suzbijanja govora mržnje i poticanja na nasilje, uz istodobno poštovanje slobode izražavanja, transparentnosti i prava na pravni lijek. U nastavku sastanka Odbora zastupnici su raspravljali o zaštiti vladavine prava u Tunisu, promicanju demokratske sigurnosti u Europi putem tzv. „soft power“ te situaciji u Iranu i razvoju događaja u zemljama Zaljeva, a razmijenili su mišljenja s državnim ministrom (obnaša dužnost predsjednika Vlade) Kneževine Monaka Christopheom Mirmandom.

Teme sastanka Odbora za socijalna pitanja, zdravlje i održivi razvoj, održanog u Parizu u petak, obuhvatile su rasprave o europskim smjernicama za suzbijanje socijalnog dampinga i radne eksploatacije, osiguravanju prava na pristup pitkoj vodi, kao i o priuštivom stanovanju u kontekstu klimatske i energetske tranzicije u Europskoj uniji. Članovi Odbora razmijenili su mišljenja i o osiguravanju održive sigurnosti opskrbe hranom u kriznim vremenima, s naglaskom na jačanje otpornosti i pristupa hrani, te o položaju žena i djece na palestinskim područjima. Na dnevnom redu bila je i rasprava o seksualnom nasilju nad djecom.

Voditelj saborskog Izaslanstva Marko Pavić predstavio je nacionalne politike i razvojne mjere u Hrvatskoj u području socijalnih prava i prava na stanovanje. Istaknuo je kako se politike socijalne uključenosti i smanjenja siromaštva u Hrvatskoj provode kroz nacionalne strategije socijalne skrbi, aktivne mjere tržišta rada te ciljane programe potpore ranjivim skupinama, uključujući osobe s invaliditetom, starije osobe i djecu. Naglasio je kako stambena politika čini važan dio šireg pristupa socijalnoj uključenosti i osiguravanju pristupa temeljnim socijalnim pravima.

Govoreći o postojećim mjerama u području stanovanja, Pavić je naveo programe poticane stanogradnje (POS), subvencioniranje stambenih kredita za mlade obitelji, državne potpore za kupnju prve nekretnine te programe javnog najma i socijalnog stanovanja koje provode jedinice lokalne samouprave. Također je upoznao sudionike sastanka s izradom novog zakonodavnog okvira za priuštivo stanovanje. - Nacrt Zakona o priuštivom stanovanju prošao je prvo čitanje u Hrvatskome saboru, a cilj mu je unaprijediti dostupnost stanovanja i uvesti nove mehanizme potpore, kazao je Pavić. Istaknuo je i plan Vlade Republike Hrvatske o značajnom investicijskom programu u stambenom sektoru, prema kojemu je u sljedeće četiri godine predviđena izgradnja ili obnova ukupno 20.200 stanova i obiteljskih kuća radi povećanja ponude priuštivog stanovanja. - U okviru tog programa planira se izgradnja oko 8 tisuća novih stambenih jedinica putem APN-a, kao i aktiviranje postojećih praznih stambenih jedinica, istaknuo je Pavić.

Zaključno je naglasio važnost međunarodne suradnje u području socijalnih prava, podsjetivši kako Hrvatska blisko surađuje s nadzornim tijelima Vijeća Europe. U tom je kontekstu istaknuo nedavni posjet izaslanstva Europskog odbora za socijalna prava Hrvatskoj, tijekom kojeg su održani sastanci s predstavnicima zakonodavne i izvršne vlasti o provedbi Europske socijalne povelje i daljnjem jačanju politika socijalnih prava.