Zagreb – Odbor za zaštitu okoliša i prirode održao je u četvrtak tematsku sjednicu o problematici i održivim rješenjima gospodarenja otpadom na odlagalištu Jakuševec, a povod tome su incidenti s posljedicom ugroze života i zdravlja radnika i građana Grada Zagreba i Zagrebačke županije.
Na sjednici su sudjelovali predstavnici nadležnih ministarstava, Državnog inspektorata, predstavnici Grada Zagreba i Zagrebačke županije, drugih relevantnih državnih institucija, civilnih udruga i građanskih inicijativa za zaštitu okoliša te ostalih zainteresiranih sudionika.
Predsjednica Odbora Dušica Radojčić uvodno je kazala kako je ova tema svima jako važna i cilj je razmatranje ključnih problema Jakuševca koje Zagrepčane muče već više desetljeća. – Prije svega želimo doznati što je učinjeno sa sanacijom, kako će se prevenirati budući incidenti, što je učinjeno po pitanju planova za zatvaranje odlagališta i održivog gospodarenja otpadom ali i kako unutar postojećeg zakonodavnog i financijskog okvira za gospodarenje otpadom postići željene ciljeve gospodarenja otpadom, naglasila je Radojčić i istaknula kako se projekti centara za gospodarenje otpadom jako sporo razvijaju te kako je potrebna snažna uloga države kako bi ih stavila na listu strateških projekata.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković podsjetila je da je ministarstvo nadležno za funkcioniranje gospodarenja otpadom u Hrvatskoj te smatra kako je ova tema od izuzetne važnosti te da žele pružiti punu, brzu i učinkovitu podršku Gradu Zagrebu i njegovim stanovnicima za funkcioniranje održivog gospodarenja otpadom. U očitovanju koje je predstavila naglasila je važne činjenice koje su vezane za podršku Ministarstva okoliša i zelene tranzicije.- Ministarstvo je u potpunosti svjesno važnosti značaja održivog i funkcionalnog sustava gospodarenja otpadom u Zagrebu i bit će na raspolaganju iako je vremena sve manje te će biti potreban dodatni napor, brže donošenje odluka, manje lutanja te ubrzavanja svih aktivnosti kako bi Grad Zagreb osigurao učinkovit i održiv sustav gospodarenja komunalnim otpadom, kazala je Vučković.
Pomoćnik glavnog držanog inspektora Krunoslav Bašić iznio je očitovanje Državnog inspektorata gdje se osvrnuo na postupanja inspekcije vezano za odlaganje otpada na odlagalištu Jakuševec. Kazao je kako je osim Inspekcije za zaštitu okoliša i Građevinske inspekcije nadzor obavila i Inspekcija rada i zaštite na radu i radnih odnosa s obzirom na odrone koji su se dogodili u prosincu 2023. godine kada su ozlijeđena dvojica radnika, od kojih je jedan teško ozlijeđen i zadržan na bolničkom liječenju. – Na temelju činjeničnog stanja poslodavcu Zagrebačkom Holdingu su izrečene upravne mjere te je zabranjeno korištenje dijela odlagališta gdje je došlo do odrona te mu je naređeno da izradi procjenu rizika na mjestu rada i učini istu dostupnu radnicima, rekao je Bašić i dodao kako je po ovim mjerama poslodavac postupio. Dodao je kako će Državni inspektorat i dalje kontrolirati radove koji su u njihovoj nadležnosti, a koji se obavljaju na odlagalištu Jakuševec.
Predsjednik uprave Zagrebačkog holdinga Ivan Novaković smatra kako su Grad Zagreb i Zagrebački holding napravili značajan iskorak u unaprjeđenju sustava gospodarenja otpadom te će i dalje nastaviti s ulaganjima kako bi doprinijeli ispunjavanju svih nacionalnih ciljeva u gospodarenju otpadom, a koji su interes cjelokupnog društva. – Na tom putu imamo puno izazova, poput aktualnih problema na odlagalištu Jakuševec, ali se suočavamo s posljedicama višegodišnjeg nečinjenja, rekao je i naglasio kako je u rješavanju ključnih pitanja o gospodarenju otpadom nužna suradnja svih institucija, ali i podrška građana koji svojim odgovornim ponašanjem mogu doprinijeti potpunom funkcioniranju sustava.
Nakon uvodnih izlaganja održana je rasprava u koju su se uključili ostali sudionici koji su dali svoja viđenja o problematici i održivim rješenjima o gospodarenju otpadom na odlagalištu Jakuševec. Na tematskoj sjednici je zaključeno kako je trajno zatvaranje Jakuševca glavni cilj, međutim dok se ne izgradi Centar za gospodarenje otpadom nema alternative te se mora koristiti postojeće odlagalište sukladno svim dozvolama i propisima. Što se tiče sigurnosti treba pričekati nalaze vještačenja koji će pokazati u kakvom je stanju odlagalište te će nakon toga pristupiti pravoj sanaciji koje će osigurat da odlagalište bude trajno zatvoreno na siguran način. Temeljem provedene rasprave pripremit će se prijedlog zaključaka o kojem će se provesti usuglašavanje i glasanje na sjednici Odbora za zaštitu okoliša i prirode.
Snimka sjednice može se vidjeti na poveznici: https://www.youtube.com/live/o3gSOIO1V3k