U Saboru održan okrugli stol zastupnice Opačak Bilić o onečišćenju zraka u Slavonskom Brodu

Zagreb – U srijedu je u Saboru održan okrugli stol s temom “Što i koliko se čini kako bi se smanjilo onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu” koji je organizirala i moderirala zastupnica Marina Opačak Bilić.

Cilj ovog okruglog stola bio je uključiti u dijalog institucije nadležne za donošenje i provođenje mjera u realizaciji smanjenja dugogodišnjeg onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu, pronaći rješenja za problem zagađenog zraka, raspraviti o dosadašnjim i budućim aktivnostima koje se čine kako bi i građani Slavonskog Broda što prije imali zrak odgovarajuće kvalitete. 

Uz predsjednicu saborskog odbora za zdravstvo Renatu Sabljar Dračevac, u raspravi su sudjelovali Dijana Kesonja i Maja Hasanbašić iz Ureda pučke pravobraniteljice, Jadranka Škevin Sović i Darijo Brzoja kao predstavnici Državnog hidrometeorološkog zavoda, zamjenica gradonačelnika grada Slavonskog Broda Marina Martić Puača sa suradnicama Ivanom Petrinjak i Irenom Matković, iz Udruge Eko integral Peter Tot Đerđ, socioekonomist Veljko Mijić te ostali zainteresirani saborski zastupnici.

Kako je uvodno istaknula Marina Opačak Bilić, građani Slavonskog Broda već petnaest godina udišu zrak loše kvalitete te se jednako tako isti ti građani susreću s činjenicom da nadležne institucije čine jako malo kako bi se za problem zagađenog zraka pronašlo rješenje, rekavši kako je jedan od pokazatelja odnosa prema temi onečišćenog zraka i taj što se raspravi nisu odazvali predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva zdravstva, Fonda za zaštitu okoliša te HZJZ Brodsko posavske županije. 

-Dojam je da se o temi pronalaženja rješenja za smanjenje onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu sve manje govori te su i sami građani, iako svakodnevno udišu zrak lošije kvalitete, već naučili živjeti s tim i postali su inertni kad se spomene ovo pitanje, kazala je Opačak Bilić, dodavši kako je možda razlog tome što se u posljednje vrijeme onečišćenje, iako je prisutno, ne osjeti jer nema neugodnih mirisa kojih je ranije bilo. 

Upozorila je da je od 2008.do danas zrak u Slavonskom Brodu kontinuirano klasificiran kao zrak iznimno loše kvalitete, onečišćen u odnosu na štetne emisije.- U najvećoj mjeri problem su lebdeće čestice PM 10 kao i one još opasnije po ljudsko zdravlje lebdeće čestice PM 2.5., kazala je. Unatoč tome, dodala je kako se od 2016. zanemaruje dužnost HZJZ BPŽ da kontinuirano izvještava o dostupnim rezultatima studije utjecaja ekoloških čimbenika na zdravlje ljudi u Slavonskom Brodu. 

Skrenula je pozornost i na to da se povjerenstvo za praćenje poboljšanja kvalitete zraka u Slavonskom Brodu, unatoč konstantnim prekoračenjima dopuštenih vrijednosti, ne sastaje se redovito, niti u skladu s potrebama aktualnog stanja, pa je tako posljednja sjednica Povjerenstva održana je u ožujku 2021.

- Nakon dugogodišnjeg čekanja, tek od studenog 2022. imamo akcijski plan, kazala je Opačak Bilić, dodavši kako su sve ovo pokazatelji da je potreban snažniji angažman i kvalitetniji pristup ovoj temi. - Stoga se nadam kako će ovaj okrugli stol potaknuti aktivnije zajedničko djelovanje svih nadležnih tijela, na državnoj i lokalnoj razini, u smjeru pronalaženja rješenja problema zagađenog zraka te da će rezultati provođenja mjera iz akcijskog plana čim prije biti vidljivi, rekla je Opačak Bilić. - Vjerujem da se jednim kvalitetnim programom mogu, u većoj mjeri, ishoditi namjenska sredstva iz fondova EU-a za ugradnju sustava za grijanje u kućanstvima s manje štetnim emisijama te da bi u tom području Slavonski Brod trebao imati poseban status kao i veće omjere sufinanciranja u odnosu na ostale gradove, zaključila je. 

Zamjenica pučke pravobraniteljice Dijana Kesonja istaknula je kako je u kolovozu ove godine, nakon objavljene karte Europske agencije za okoliš kojom je upravo Slavonski Brod postavljen na posljednje, točnije 375. mjesto po kvaliteti zraka u Europskoj uniji, uputila dopise nastavnom zavodu za javno zdravstvo, ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, ministarstvu zdravstva kao i Gradu Slavonskom Brodu. -Čist okoliš preduvjet je za zaštitu zdravlja građana te iz tog aspekta postupamo kao institucija, navodi Kesonja. 

Predstavnici DHMZ-a Jadranka Škevin Sović i Darijo Brzoja istaknuli su kako su geografska pozicija na kojoj se nalazi Slavonski Brod kao i meteorološki uvjeti nepovoljni za čist zrak, a povoljni za taloženje onečišćujućih tvari. 

Na okruglom stolu je među ostalim zamjenica gradonačelnika grada Slavonskog Broda istaknula ciljeve iz aktualnog akcijskog plana, kojim se kroz 17 mjera nastoji pridonijeti smanjenju negativnih parametara. -Predviđeno je do 2025. smanjiti razinu čestica PM 10 za 25 posto te razinu čestica PM 2,5 za 28 posto, kazala je Martić Puača. 

Nadalje predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo Renata Sabljar-Dračevac dala je izuzetno važan osvrt na cijelu temu, govoreći o utjecaju prekomjerne koncentracije lebdećih čestica na zdravstveno stanje. -Kvaliteta zraka važan je faktor za zdravlje čovjeka te svi kao zajednica moramo djelovati da se ista sačuva, istaknula je.

V.d. predsjednik udruge Eko-integral iz Slavonskog Broda Peter Tot Đerđ zahvalio je na održavanju okruglog stola s ovom temom te iznio dosadašnje aktivnosti udruge, ali i apelirao na snažnije reagiranje nadležnih institucija te naglasio kako je u prosjeku zrak u Slavonskom Brodu onečišćen 40 posto vremena. 

Veljko Mijić iznio je kako se, kada se govori o ljudskom zdravlju, ne smije gledati na troškove mjera koji će smanjiti utjecaj zagađenog zraka na zdravlje. 

Nakon izlaganja gostiju raspravi su se pridružili saborski zastupnici Pero Ćosić i Ružica Vukovac. 

Opačak Bilić zaključila je okrugli stol uz poruku da je, globalno gledajući, problem očuvanja i zaštite zraka, kao i borba protiv njegovog zagađenja i onečišćenja, jedan od ključnih problema današnjice i to ne  samo u Slavonskom Brodu, ne samo Hrvatskoj i Europi nego u cijelom svijetu te da te da ovo pitanje zaista traži posebnu pažnju i sveobuhvatnu akciju svih.