U Hrvatskome saboru održan četrnaesti susret djece iz dječjih vijeća i foruma sa saborskim zastupnicima

Zagreb – Odbor za obitelj, mlade i sport je u ponedjeljak bio domaćinom četrnaestog po redu susreta djece iz dječjih vijeća, dječjih foruma i članova Nacionalnog foruma dječjeg vijeća Eurochilda (NEF) Hrvatske sa saborskim zastupnicima.

Na ovogodišnjem događanju sudjelovali su mladi predstavnici dječjih vijeća, foruma i NEF-a iz dvadeset gradova i općina diljem Republike Hrvatske koji svojim angažmanom u lokalnim zajednicama aktivno doprinose unaprjeđenju položaja djece i mladih. Riječ je o djeci u dobi od 9 do 15 godina.

Djeca su tom prilikom predstavila različite teme vezane uz prava djece prisutnim saborskim zastupnicima, predstavnicima ministarstva, Ureda pravobraniteljice za djecu, Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Grada Zagreba te drugim gostima.

Predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport Vesna Vučemilović je u svom pozdravnom govoru naglasila kako su ovakvi susreti korisni ne samo za djecu nego i za zastupnike. - Ovo je četrnaesti susret pa možemo reći da je to jedna prekrasna tradicija, koja se nastavlja iz godine u godinu. Nadalje je zahvalila i čestitala Savezu društava “Naša djeca“ Hrvatske na upornosti i ustrajnosti u svemu što rade, a posebno na organizaciji susreta.

- Ovogodišnji susret je planiran u okviru projekta „Utjecaj, a ne ukras“ koji Savez provodi u suradnji s Hrvatskom zajednicom županija, uz sufinanciranje Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, kazala je Vučemilović.

Koliko je važna riječ djece, istaknula je u svom uvodnom govoru izaslanica Predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Vesna Šerepac. - Vaša riječ koju ćemo danas čuti itekako, nama, odraslima znači u budućem planiranju, odnosno donošenju odluka. Ovaj susret važan je mehanizam i prilika djeci da iskoriste svoje pravo i prezentiraju probleme, pitanja, projekte i ostale teme.

Zahvali te čestitkama djeci i Savezu na izuzetnom angažmanu, pridružila se i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i članica Odbora za obitelj, mlade i sport Nikolina Baradić. – Aktivnosti, poput ovog današnjeg foruma, doprinose promicanju dječjih prava, ali pridonose i tome da lokalne zajednice čuju vaš glas i naprave sve što je moguće kako bi realizirali vaše ideje.

U nastavku se obratila predsjednica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Sonja Borovčak koja je pozdravila sve prisutne i istaknula da Savez ove godine obilježava 75. godinu rada te naglasila kako je danas bitno da se čuje glas djece i uvažava njihovo mišljenje.

Nakon pozdravnih i uvodnih riječi djeca su predstavila svoje aktivnosti koje provode od lokalne do europske razine, a teme o kojima su govorili i koje smatraju važnima obuhvatile su razna područja od prometnih rješenja, govora mržnje u digitalnom i stvarnom svijetu, izazova u komunikaciji, pravima djece na različitost, slobodno vrijeme i participaciju, slobodnom izražavanju vlastitog mišljenja,  pozitivnim i negativnim stranama medija, života na otoku, sukobima u svijetu, siromaštvu, do načina sudjelovanja djece u radnim tijelima međunarodnih organizacija koje promiču dječja prava.

Predstavnici Pregrade istaknuli su dobru suradnju s gradskom upravom i županijom na mnogim projektima te istaknuli potrebu nastavka s radom na poboljšanju sigurnosti djece na prometnicama. Problem s prometom dijele i gradovi Sveti Ivan Zelina te Dubrovnik.

O govoru mržnje u digitalnom i stvarnom svijetu upozorili su nas predstavnici Varaždina i Tuhelja, a na izazove u komunikaciji i suradnji te kako utjecati na stvaranje sigurnijeg okruženja i odrastanje djece skrenuli su nam pozornost predstavnici općine Ravna Gora. Osječani su obradili temu pozitivnih i negativnih strana medija. Mediji imaju važnu ulogu u zaštiti dječjih prava, a utječu i na izgradnju vrijednosti te identiteta djeteta. Predstavnici Samobora i Koprivnice govorili su o različitostima te istaknuli kako nas one čine jedinstvenima.

Mentalno zdravlje djece bila je tema predstavnika Bedekovčine i Velike Gorice koji su posebno naglasili ulogu tjelesne aktivnosti na zdravlje djece, a predstavnici Malog Lošinja požalili su se na nedostatak liječnika specijalista i svježih namirnica u trgovinama, zbog kojih je ugrožena zdravstvena sigurnost djece na otoku.

Zaštita djece od droga bila su izlaganja predstavnika Koprivnice i Svetog Ivana Zeline. U svom govoru su iskazali potrebu da se više radi na edukaciji djece o posljedicama konzumacije droge.

Čakovec, Nova Gradiška i Vinkovci obradili su temu prava na slobodno izražavanje vlastitog mišljenja i sudjelovanja u postupcima koja se odnose na djecu. O školskim problemima govorili su predstavnici Svete Nedelje, upozoravajući na nejednakost pri ocjenjivanju u školama i neučinkovite procedure u školskim natjecanjima. Smatraju da svako dijete ima pravo na ispunjavanje vlastitog potencijala.

Predstavnici Virja i Zaboka su nas informirali o ulozi koju osiguran prostor ima na raspolaganje slobodnog vremena djece. Vezano uz to, Zabočani su osmislili zanimljiv projekt „PIK-PAK“ kuće kao oaze igre, kreativnosti, druženja i stvaralaštva namijenjen djeci Hrvatskog zagorja.

Za kraj dječjeg foruma, iz Opatije i Lovrana pohvalili su se svojim međunarodnim aktivnostima te upozorili na svjetske sukobe, siromaštvo i klimatske promjene.

Slijedila je kratka rasprava u kojoj su zastupnici, predstavnici državnih i gradskih institucija pohvalili djecu te im čestitali na konstruktivnim izlaganjima problema i postavljenim pitanjima.

Djeca i mladi sudjelovanjem na ovakvim događanjima, ne samo da stječu samopouzdanje i vještine, nego i postaju aktivni graditelji društva. Cilj ovog susreta je dati doprinos dječjoj edukaciji o demokraciji i jačanju glasa djece u procesu donošenja odluka.