Saborsko izaslanstvo sudjeluje na plenarnom zasjedanju Konferencije o budućnosti Europe

Strasbourg - Sastancima komponenti i radnih skupina u četvrtak je započelo drugo plenarno zasjedanje Konferencije o budućnosti Europe. Iz komponente “Nacionalni parlamenti” na zasjedanju sudjeluje izaslanstvo Hrvatskoga sabora, zastupnici Gari Cappelli, Domagoj Hajduković, Marko Pavić i Ružica Vukovac.

Izaslanstva nacionalnih parlamenata sastala su se 21. listopada i razgovarala o modalitetima svojeg sudjelovanja u Konferenciji o budućnosti Europe i rada u radnim skupinama Konferencije. Sastanci radnih skupina održavaju se u petak, 22. listopada. Konferencija o budućnosti Europe ima devet radnih skupina, koje prate glavne teme konferencije, a riječ je o skupinama: Klimatske promjene i okoliš, Zdravstvo, Snažnije gospodarstvo, socijalna pravda i radna mjesta, EU u svijetu, Vrijednosti i prava, vladavina prava i sigurnost, Digitalna transformacija, Europska demokracija, Migracije, te Obrazovanje, kultura, mladi i sport.

Članovi izaslanstva Hrvatskoga sabora su članovi radnih skupina i to Gari Cappelli, član skupine Europska demokracija, Domagoj Hajduković, član skupine EU u svijetu, Marko Pavić, član skupine Klimatske promjene i okoliš, a Ružica Vukovac je članica radne skupine Snažnije gospodarstvo, socijalna pravda i radna mjesta. Radne skupine okupljaju predstavnike građana, Vijeća Europske unije, odnosno vlada država članica,  Europskoga parlamenta, nacionalnih parlamenata i socijalnih partnera te pripremaju rasprave i izvješća za plenarnu sjednicu Konferencije o budućnosti Europe. 

U okviru radne skupine EU u svijetu, čiji je član i predsjednik Odbora za europske poslove Domagoj Hajduković, građani su posebno važnima istaknuli pitanja trgovinske politike EU-a, obrane, donošenja odluka, te politike proširenja i europskog susjedstva. Hajduković je u svojoj intervenciji rekao kako ne treba zaboraviti da “EU u svijetu” započinje u dvorištu EU-a, na takozvanom zapadnom Balkanu, koji bi stoga trebao biti među istaknutim temama rada navedene radne skupine.

Sudjelujući u radu radne grupe Klimatske promjene i okoliš Marko Pavić naglasak je stavio na važnost EU-a kao 'predvodnika primjerom' globalne borbe protiv klimatskih promjena. - Posebno veseli, dodao je, što se svi dionici konferencije, od građana do predstavnika institucija, slažu o potrebi dostizanja postavljenih ciljeva. - Uoči UN-ove konferencije o klimatskim promjenama COP26 potrebno je djelovati usklađeno, a Europa, u tom kontekstu, ima ulogu globalnog predvodnika i promicatelja zelenih politika, kazao je Pavić.