Zagreb – Predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Renata Sabljar-Dračevac sudjelovala je u ponedjeljak na okruglom stolu u organizaciji Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) o „Aktualnoj situaciji u sektoru obiteljske medicine s naglaskom na najavljenu izmjenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti u dijelu koji se tiče primarne zdravstvene zaštite“.
Prema riječima organizatora, okrugli stol organiziran je s namjerom da se stručna i ukupna javnost upozore na teško stanje u struci i na nekoliko važnih činjenica koji se tiču najavljene izrade novog prijedloga Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
O unaprjeđenju struke, prekomjernom administriranju u Primarnoj zdravstvenoj zaštiti, povećanju dostupnosti i kvaliteti pruženih usluga, većoj jednakosti u dostupnosti, potrebi praćenja ishoda liječenja, ali i uzrocima kadrovske devastacije, nedostatku specijalizacija, kontinuiranih edukacija i neatraktivnošću obiteljske medicine za mlade liječnike, raspravljali su prisutni predstavnici obiteljske medicine, Ministarstva zdravstva, saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku i drugi stručnjaci.
Tijekom rasprave rečeno je, između ostaloga, kako je obiteljska medicina osnovna i najveća djelatnost primarne zdravstvene zaštite koja čini temelj zdravstvenog sustava, ali i da se ona urušava. U obiteljskoj medicini trenutno radi 2223 liječnika, a čak 104 tima su bez liječnika kao nositelja djelatnosti. Liječnici obiteljske medicine upozoravaju kako je čak 185 liječnika starije od 65 godina te kako već sada nedostaje 300 liječnika, zbog čega temeljnog liječnika nema više od 500.000 osiguranika. Prosječna dob liječnika obiteljske medicine je 53 godine, a samo 47 posto su specijalisti obiteljske medicine. Na specijalizaciji je trenutno tek 150 liječnika.
U svojoj raspravi, predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Renata Sabljar-Dračevac složila se s opterećenjima i izazovima kojima su izloženi zdravstveni radnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i obiteljskoj medicini. Osvrnula se i na nezadovoljstvo struke oko predloženih izmjena i dopuna Zakona o sigurnosti prometa na cestama, a u dijelu koji se tiče odredbi oko oduzimanja vozačkih dozvola i o kojima je zdravstvena struka iznijela jedinstveni stav koji, unatoč tome, nije prihvaćen.
Na kraju rasprave, predstavnici udruga obiteljskih liječnika još jednom su ukazali na probleme u svojoj struci i zamolili Ministarstvo zdravstva da ih u dijelu koji se tiče primarne zdravstvene zaštite uključi u izradu najavljenih izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti.