Zagreb – Nakon susreta s predsjednikom Hrvatskoga sabora Gordanom Jandrokovićem, potpredsjednik Stalnog odbora Svekineskog narodnog kongresa i član Politbiroa Središnjeg odbora KPK-a Hongzhong Li sastao se u petak i s potpredsjednikom Hrvatskoga sabora akademikom Željkom Reinerom, koji je ujedno i domaćin višednevnog posjeta kineskog izaslanstva Hrvatskoj.
Sastanku su uz potpredsjednika Sabora prisustvovali i zastupnici Žarko Tušek, Vesna Nađ, Boris Lalovac, Davor Ivo Stier, Nikolina Baradić, Ante Bačić, Marijana Balić i Marina Opačak Bilić.
− Hrvatska i Kina dijele tradicionalno dobre odnose temeljene na međusobnom povjerenju, uvažavanju i razumijevanju, a naše narode povezuje dugotrajno i čvrsto prijateljstvo, tim je riječima akademik Reiner pozdravio visoko kinesko izaslanstvo, prvo koje je posjetilo Hrvatsku od izbijanja pandemije Covida. – Nadam se da će post-pandemijsko otvaranje naših država biti temelj za ponovno intenziviranje bilateralnih susreta, kazao je Reiner dodavši kako Hrvatska unatoč geografskoj udaljenosti pridaje veliku važnost jačanju suradnje s Kinom u svim područjima od zajedničkog interesa, a osobito gospodarstvu.
− Imamo solidnu osnovu i čvrsto političko povjerenje za suradnju, rekao je Li osvrnuvši se na razgovor s predsjednikom Vlade Andrejom Plenkovićem s kojim je, kako kaže, razmijenio mišljenja o konkretnim projektima. Visoki kineski dužnosnik naglasio je nadalje kako u kineskoj diplomaciji nema razlika između velikih i malih država te je izrazio uvjerenje kako Kina i Hrvatska trebaju biti primjer zemalja koje se poštuju i tako razvijaju svoje prijateljstvo i suradnju.
Li je usto izrazio spremnost Kine na suradnju u području razvoja umjetne inteligencije, u području znanosti, sporta te kulturne razmjene kroz turističku suradnju.
Prema podacima Hrvatske narodne banke, Kina je u Hrvatsku od 1993. do kraja trećeg tromjesečja 2022. uložila ukupno 155,2 milijuna eura. Jedno od recentnijih ulaganja kineskih ulagača jest ono u tvrtku Rimac Automobili; riječ je o zajedničkoj tvornici električnih motora i baterija. Tu je i informatičko-tehnološka tvrtka Infobip koja je u Kini otvorila svoje predstavništvo s čak pet svojih podružnica.
U gospodarskoj razmjeni Hrvatska ostvaruje razumljiv vanjskotrgovinski deficit s obzirom na veličinu i konkurentnost Kine, stoga mogućnosti za daljnje unaprjeđenje gospodarske suradnje s Kinom vidi u investicijama u područjima prometa, osobito željezničkog, infrastrukture i energetike. Hrvatska je Kini usto zanimljiva zbog svoji transportnih koridora preko luka u Rijeci, Pločama i Zadru.