Zagreb - Hrvatski sabor je tematskom sjednicom Odbora za europske integracije obilježio predstavljanje Godišnjeg izvješća Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama 2012. (podaci za 2010.) o stanju problematike droga u Europi.
U Mjesecu borbe protiv ovisnosti, koji se obilježava od 15. studenoga do 15. prosinca, na tematskoj sjednici Odbora za europske integracije Hrvatskog sabora predstavljena je najvažnija godišnja publikacija Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) koja donosi najnovije podatke i komentare o stanju problematike droga u 27 zemalja članica Europske Unije, Norveškoj, Turskoj i Republici Hrvatskoj.
Europskim institucijama i općoj javnosti publikacija je predstavljena 15. studenoga 2012. godine u Lisabonu, sjedištu Europskog centra, dok je na nacionalnim razinama posebno predstavljena u 10 europskih zemalja, uključujući i Republiku Hrvatsku.
Na sjednici Odbora, koja je održana danas u Hrvatskom saboru, šef Uprave za Reitox i međunarodnu suradnju EMCDDA-a, Alexis Goosdeel, predstavio je najnovije trendove zlouporabe droga u Europi. Analiza tržišta kanabisa otkrila je sve raznovrsniju i kompleksniju sliku o najpopularnijoj drogi u Europi te porast uzgoja kanabisa unutar EU. Amfetamin postaje sve dostupniji, a dio zemalja bilježi i porast proizvodnje ove droge. Iako je kokain još uvijek najšire korišten ilegalni stimulans u Europi, nakon desetljeća rastuće popularnosti, trend uporabe kokaina je u padu. Nadalje, heroin je zadnjih godina sve manje dostupan, dok je u nekim zemljama ta droga zamijenjena drugim tvarima, uključujući sintetičke opijate poput fentanila i buprenorfina. Ove su godine zamijećeni i novi uzorci i trendovi uporabe droga koji, zahvaljujući Internetu, brzo nadilaze geografska ograničenja. EU ima sofisticiran mehanizam ranog upozoravanja i procjene rizika u svrhu odgovora na pojavu novih psihoaktivnih tvari u kojem sudjeluje i Republika Hrvatska.
Ravnatelj Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske Željko Petković naglasio je kako, u području problematike droga, Hrvatska prati europske trendove. Primjerice, među liječenim osobama i dalje dominiraju opijatski ovisnici, a broj novopridošlih osoba u sustavu liječenja je u opadanju. Među osobama koje injektiraju droge infekcija HIV-om je relativno niska (2,54 osobe na milijun stanovnika u 2010. godini), dok je hepatitis C u ovoj populaciji visoko prevalentan i kreće se od 14 do 70 postio (46 posto u Hrvatskoj). I na europskoj i na nacionalnoj razini bilježi se smanjenje predoziranja drogama, a posjedovanje droge za osobnu uporabu predstavlja većinu prijestupa vezanih uz zlouporabu droga u Hrvatskoj i Europi.
Najvažnija poruka ovogodišnje analize stanja droga u Europi je da postoji potreba za kontinuiranim praćenjem problema povezanih s već poznatim drogama i obrascima njihove uporabe, ali se u isto vrijeme trebaju razvijati i odgovori na nove prijetnje i izazove. Jedan od načina na koji se to može postići je jačanje suradnje među zemljama članicama EU u svrhu postizanja većeg učinka kroz razmjenu iskustava, zajednički rad i bolju koordinaciju njihovih aktivnosti.