
Bruxelles – Predsjednik saborskog Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo Predrag Štromar sudjelovao je u srijedu u Europskom parlamentu na međuparlamentarnom sastanku na temu „Priuštivo stanovanje za sve – politički pristupi i primjeri dobre prakse u državama članicama“.
Sastanak su zajednički organizirali Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja (EMPL) te Posebni odbor za stambenu krizu u Europskoj uniji (HOUS), a okupio je zastupnike Europskog parlamenta, nacionalnih parlamenata država članica i Norveške te predstavnike europskih institucija, akademske zajednice i civilnog društva, kako bi razmotrili izazove vezane uz stambene politike u Europskoj uniji te identificirali konkretna rješenja i uspješne primjere iz prakse koji se mogu prilagoditi i primijeniti u različitim državama članicama.
Povod održavanju sastanka sve je izraženija stambena kriza koja pogađa brojne gradove i regije diljem Europe. Rastući troškovi stanovanja, širenje kratkoročnih turističkih najmova te nedostatak dugoročno pristupačnih i adekvatnih stanova narušavaju kvalitetu života, otežavaju pristup tržištu rada i ugrožavaju socijalnu sigurnost građana.
Povjerenik Europske komisije za energetiku i stanovanje Dan Jorgensen istaknuo je kako Komisija intenzivira dijalog s institucijama EU-a, državama članicama, regijama, gradovima, financijskim institucijama, građevinskim sektorom, civilnim društvom i predstavnicima mladih s ciljem pronalaska rješenja za krizu stanovanja u Europskoj uniji. U travnju će biti objavljen poziv na dostavu mišljenja, nakon čega slijede javna savjetovanja u lipnju i listopadu 2025. te niz tematskih seminara i stručnih saslušanja do kraja godine. Na temelju tog savjetodavnog procesa, Komisija će predstaviti sveobuhvatan i uključiv Europski plan za priuštivo stanovanje sljedeće godine.
U kontekstu izrade tog plana, Jorgensen je naglasio važnost razmjene iskustava među državama članicama, pri čemu je kao primjer dobre prakse izdvojio Hrvatsku. –Neke zemlje, poput Hrvatske, već su u svoje nacionalne programe uključile podršku za socijalno stanovanje u ruralnim područjima. To je izvrstan primjer i velika prilika za druge da slijede taj put, poručio je Jorgensen.
U svom izlaganju, Predrag Štromar predstavio je ključne mjere iz Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine, među kojima se posebno ističu: uvođenje posebnog poreza na prazne stanove koji se ne koriste za stanovanje, stroži uvjeti za turistički najam, novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada te Program priuštivog najma kojim država putem APN-a aktivira prazne stanove za dugoročni najam po povoljnim cijenama. Naglasio je kako je cilj hrvatske stambene politike zaustaviti negativne učinke financijalizacije stanovanja te osigurati građanima sigurno, održivo i cjenovno priuštivo stanovanje. Dodao je da su i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić prepoznali ozbiljnost ovog problema i postavili ga kao prioritet u svom radu. –Ipak, sve ove mjere neće biti dovoljne bez zajedničkog djelovanja Europske unije i država članica, zaključio je Štromar.
Sudionici sastanka složili su se kako je stambeno pitanje postalo jedno od ključnih briga građana diljem Europske unije te su prepoznali potrebu za pronalaskom zajedničkih rješenja. Pozdravili su mjere hrvatske stambene politike koje su uz primjere iz Nizozemske i Španjolske prepoznate kao primjeri dobre prakse koje bi trebalo slijediti. Također, kao jedan od alata politike koji bi mogao poboljšati dostupnost stanovanja, istaknuli su državne subvencije za stambene kredite.