Zagreb - Predsjednik Odbora za pravosuđe Nikola Grmoja održao je u srijedu sastanak s predstavnicima Američke gospodarske komore u Republici Hrvatskoj, Andreom Doko Jelušić, izvršnom direktoricom Am-Chama, Markom Porobijom, predsjedateljem AmChamovog Odbora za pravosuđe, Ivanom Luetićem, članom AmChamovog Odbora za pravosuđe, Draženom Malbašićem, direktorom za javne politike AmChama te Tomislavom Vidovićem, voditeljem politika AmChama.
Središnja tema sastanka bila je predstavljanje dokumenata „Preporuke za unaprjeđenje pravosuđa“ i „Stvaranje jedinstvenog nacionalnog sudskog registra“ ove komore.
Predsjednik Odbora za pravosuđe, pozdravivši predstavnike Am-Chama, zahvalio je na interesu da se predstave navedeni dokumenti. Izvršna direktorica Doko Jelušić istaknula je glavne informacije o Američkoj gospodarskoj komori, radu i aktivnostima, a Dražen Malbašić, predstavljajući dokumente naglasio je da se svi dokumenti koje Komora donosi odobravaju od strane cjelokupnog članstva, a stajališta se pripremaju kroz Odbore i radne skupine.
U nastavku, Marko Porobija i Ivan Luetić predstavili su „Preporuke za unaprjeđenje pravosuđa“ i dodatno obrazložili pojedine točke: specijalizaciju sudaca, izmjenu Metodologije za ocjenjivanje obnašanja sudačke dužnosti, promociju alternativnog rješavanja sporova, stvaranje nacionalnog sudskog registra te infrastrukturne promjene i modernizaciju komunikacije sa strankama. Istaknuto je da su Preporuke moguće polazište za daljnje zakonodavne aktivnosti, izradu strategija i politika čiji je glavni cilj doprinos razvoju konkurentnosti hrvatskog gospodarstva i privlačenje stranih ulaganja. Ukazano je i na brojne primjere u praksi, primjerice neujednačenu praksu pojedinih sudova pri upisu u sudski registar, koja usporava provedbu upisa, a posljedično ima negativan učinak na pravnu sigurnost, investicije i razvoj gospodarstva. Predstavljen je i dokument „Stvaranje jedinstvenog nacionalnog sudskog registra“, pri čemu je istaknuta potreba reorganizacije postojećeg sustava na način da se svi postojeći sudski registri objedine u jedan, nacionalni sudski registar, uz izmjenu procesnih pravila, elektroničko podnošenje prijava, javnu objavu oduka i transparentnosti te hitnost pri rješavanju žalbi.
U vezi s preporukama za unaprjeđenje pravosuđa, predsjednika Odbora Grmoju zanimalo je da li su neke od njih do sada prihvaćene, na što je odgovoreno da su neka stajališta prihvaćena kroz izmjene Zakona o trgovačkim društvima.
U vezi s upitom o iskustvima s virtualnim ročištima, odnosno, da li bi specijalizacija na sudovima bila ograničavajuća na neki način kod automatske dodjele predmeta, a pod pretpostavkom da virtualno održavanje ročišta ne funkcionira u potpunosti, te da li bi se time na neki način onemogućio pristup sudu građanima, odgovoreno je da su iskustva s virtualnim ročištima različita, da sustav nije unificiran u smislu softverske podrške, da problem još uvijek predstavlja i prisutna informatička nepismenost te da taj sustav treba još tehnički usavršiti. Također je istaknuto da je specijalizacija sudaca danas neophodna.
Predsjednik Odbora Grmoja nakon prezentacije dokumenata zahvalio je sudionicima, a iznijete prijedloge ocijenio realnima i logičnima, naglasivši da bi preporuke i probleme koji se pojavljuju u praksi trebalo prezentirati svim članovima Odbora za pravosuđe na tematskoj sjednici, osobito onima koji donose odluke, sve s ciljem da se olakšaju investicije i doprinese razvoju gospodarstva.
Završno, sudionici su ukazali na Zakon o lobiranju čijim su nedavnim stupanjem na snagu otvorena brojna pitanja o kojima bi također trebalo raspravljati.