Predsjednik Odbora za obranu Arsen Bauk i predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić sudjelovali na Godišnjem sastanku parlamentarnih odbora za obranu i sigurnost država jugoistočne Europe

Sarajevo - Predsjednik Odbora za obranu Hrvatskoga sabora Arsen Bauk i predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić sudjelovali su na Godišnjem sastanku parlamentarnih odbora za obranu i sigurnost država jugoistočne Europe. Godišnji sastanak parlamentarnih radnih tijela održan je nakon sedam godine stanke u Sarajevu 12. i 13. lipnja 2024., a organizirao ga je Regionalni centar za sigurnosnu suradnju RACVIAC u suradnji sa Zajedničkom komisijom za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Misijom Organizacije za europsku sigurnost i suradnju u Bosni i Hercegovini te Ženevskim centrom za upravljanje sigurnosnim sektorom. 

Uz predstavnike organizatora na sastanku su sudjelovali predstavnici parlamentarnih radnih tijela za obranu i sigurnost iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Albanije, Sjeverne Makedonije, Srbije i Kosova. 

Godišnji sastanak otvorili su predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i član Zajedničke komisije za obranu i sigurnost BiH Kemal Ademović, direktor Regionalnog centra za sigurnosnu suradnju (RACVIAC) Constantin-Mihail Grigorie te Brian Aggeler, šef Misije Organizacije za europsku sigurnost i suradnju u Bosni i Hercegovini.

Na sastanku je kroz tri panela provedena rasprava o iskustvu i praksi parlamentarnog nadzora nad obrambenim i sigurnosnim sektorom, ulozi parlamentarne diplomacije u jačanju sigurnosti i mira u jugoistočnoj Europi te o OESS Kodeksu ponašanja u vojno političkim aspektima sigurnosti kao normativnom okviru provedbe parlamentarnog nadzora u sektoru obrane i sigurnosti. 

Tema prvog panela odnosila se na iskustva i prakse parlamentarnog nadzora u sektoru obrane i sigurnosti na kojem je glavni govornik bila  Franziska  Klopfer, koordinator projekata u Ženevskom centru za upravljanje sigurnosnim sektorom. U okviru rasprave predsjednik Odbora za obranu Arsen Bauk, između ostaloga, naveo je svježa iskustva sudjelovanja Odbora za obranu Hrvatskoga sabora u procesu nabave višenamjenskog borbenog aviona. Radi se o nabavi od izuzetnog značaja za proces modernizacije Oružanih snaga Republike Hrvatske kojom je Hrvatsko ratno zrakoplovstvo zadobilo nove sposobnosti, a sigurnost Republike Hrvatske podignuta je na razinu na kojoj nije do sada bila. - Odbor za obranu kao parlamentarno radno tijelo bio je uključen u sve ključne faze postupka nabave, istaknuo je Bauk.

Unutar drugog panela, o ulozi parlamentarne demokracije u jačanju sigurnosti i mira u jugoistočnoj Europi govorila je predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić. U svom izlaganju istaknula je dosadašnje djelovanje, utjecaj i doprinos nacionalnih parlamenata u mirovnim i stabilizacijskim procesima, kako u Europi, tako i globalno. Naglasila je kako nacionalni parlamenti kroz bilateralnu i multilateralnu suradnju daju važan doprinos demokraciji i miru. - Takvi procesi najčešće su dugotrajni i zahtijevaju uključivanje mnogih instanci, istaknula je. Na nekoliko primjera, ukazala je da je u određenim hitnim situacijama, kao što je to bio slučaj nakon ruske agresije na Ukrajinu, upravo intervencijom nacionalnih parlamenata omogućeno aktiviranje svih potrebnih aktera, kako bi se poslala poruka jedinstva, solidarnosti i potpore Ukrajini i ukrajinskom narodu te poduzele konkretne mjere i aktivnosti. - Nacionalni parlamenti imaju alate za djelovanje i u kriznim situacijama, stoga je doprinos parlamentarne diplomacije bitan, moguć i realan, zaključila je.

Nakon izlaganja zastupnice Bušić otvorena je rasprava o sigurnosnoj situaciji na području jugoistočne Europe, o europskoj perspektivi država na tom području, utjecaju trenutačnih kriznih žarišta na njegovu stabilnost te potencijalnim ugrozama s globalnim učinkom.

Tijekom trećeg panela sudionici su raspravljali o OESS-ovom Kodeksu ponašanja u vojno političkim aspektima sigurnosti kao normativnom okviru parlamentarnog nadzora u sektoru obrane i sigurnosti. Dokument Kodeks ponašanja (Code of Conduct) donesen je prije 30 godina na sastanku Organizacije za europsku sigurnost i suradnju u Budimpešti, s ciljem da se nadvladaju čimbenici ugroze. Kroz Kodeks ponašanja, koji služi kao instrument transparentnosti i izgradnje povjerenja, uvedeni su elementi za demokratski nadzor oružanih snaga. - U tom pogledu je Republika Hrvatska, kao članica Sjevernoatlantskog saveza i Europske unije, izvršila sveobuhvatno usklađivanje nacionalnog zakonodavstva te kontinuirano unaprjeđuje propise u području sigurnosti i međunarodnog humanitarnog prava, kazao je Arsen Bauk, te istaknuo da u pogledu međunarodnih vojnih zadaća i misija u prevenciji i borbi protiv terorizma, Hrvatska aktivno pridonosi svojim sudjelovanjem u različitim operacijama i aktivnostima koje vode NATO, EU i UN.

Godišnji sastanak parlamentarnih odbora za obranu i sigurnost država jugoistočne Europe zaključen je obraćanjem predsjednika Zajedničke komisije za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Jasmina Imamovića, koji je završno istaknuo da je u svrhu očuvanja sigurnosti i mira važno rješavanje nesporazuma.