Zagreb - Predsjednik Odbora za gospodarstvo Igor Peternel sastao se u srijedu s Qi Qianjinom, veleposlanikom Narodne Republike Kine u Republici Hrvatskoj.
Sugovornici su istaknuli dobre političke i gospodarske odnose dviju zemalja, s naglaskom na trgovinsku razmjenu, investicije i aktivnosti kineskih tvrtki na hrvatskom tržištu te izrazili očekivanja za nastavak dobre suradnje na područjima turizma, znanosti i novih tehnologija.
Veleposlanik Qianjin je kazao kako je prije ovog sastanka prisustvovao konferenciji “Prednosti pristupanja Republike Hrvatske OECD-u“ te čestitao Vladi Republike Hrvatske i Hrvatskom saboru na postignućima na tom putu. - Imate dinamičnu ekonomiju, inflacija je manja kao i nezaposlenost, dok BDP raste, što su dobri pokazatelji, dodao je Qianjin.
Također, veleposlanik Qianjin je naglasio da je Kina je važan trgovinski i gospodarski partner EU-a, drugi najveći nakon SAD-a te da ljudi preferiraju kupovati jeftinije, stoga su pregovori na nivou EU-a o suradnji i nastavku poslovanja, bez diskriminatornog okruženja, itekako nužni.
Veleposlanik Qianjin je upoznao predsjednika Odbora Peternela i s nacionalnim planovima Kine na području gopodarstva. - Donijeli smo novu Strategiju gospodarstva, s fokusom na zelenu tranziciju, nanotehnologije, proizvodnju čipova. Nakon pandemije Covid-a radimo na proaktivnoj monetarnoj politici te nastojimo povećati likvidnost nekih sektora, npr. nekretninskog sektora, kreirati prihvatljiv deficit proračuna kao i smanjiti javni dug. Izostankom restrikcija nastojimo povećati strana ulaganja kao i sa što više zemalja uspostaviti ugovore o slobodnoj prodaji, istaknuo je Qianjin.
Sugovornici su se složili da je problem obje zemlje i starenje stanovništva. Veleposlanik je rekao da Kina ima 23 posto populacije starije od 60 godina, što je opterećenje za mirovinski sustav, pa planiraju pomicati granicu za umirovljenje. Predsjednik Peternel mu je kratko predstavio hrvatski mirovinski sustav i dobne uvjete za umirovljenje.
Peternel i kineski veleposlanik osvrnuli su se i na slobodni vizni režim za ulazak hrvatskih državljana u Kinu od prosinca ove godine kao i mogućnost boravka bez vize do 30 dana, te su zaključili da će to svakako pridonijeti jednostavnijem i bržem planiranju putovanja kao i poticanju turizma i trgovine.
Veleposlanik Qianjin je podsjetio i na ulaganja i značajnije aktivnosti kineskih tvrtki u Hrvatskoj, a jedna od tih je investicija od 32 mil. EUR u Vjetropark Senj. Također je spomenuo i kako je u općini Jakovlje krajem 2021. počela s radom nova tvornica u kojoj se proizvode dijelovi za zrakoplove Airbus, Boeing te za Rolls-Royce, a radi se o velikom investicijskom projektu vrijednom 33 mil. EUR tvrtke FACC Solutions Croatia.
Od iznimnog javnog interesa je naglašen projekt Pelješkog mosta čiju izgradnju je dovršila kineska tvrtka China Road and Bridge Corporation. Ista kineska tvrtka i Hrvatske ceste potpisale su ugovor o projektu spojne ceste čvor Vučevica.
Sugovornici su istaknuli i izvrsne rezultate na području poljoprivredne i prehrambene suradnje, gdje dominira izvoz hrvatske tune na kinesko tržište.
U daljnjem razgovoru, kineska strana je izrazila nezadovoljstvo antisubvencijskim istragama za baterijska električna vozila koje provodi Europska komisija te privremenim mjerama Europske unije, samim time i carinama, vezanim uz uvoz električnih vozila na baterije iz Kine. Smatraju da njihova vozila nisu jeftinija zbog subvencija, već postignućima u tehnologiji.
Predsjednik Odbora Peternel je naglasio kako Hrvatska ima izvrsnu direktnu, ali i indirektnu trgovinsku suradnju s Kinom, budući da su brojni kineski proizvodi uvezeni preko trećih zemalja. Istaknuo je kvalitetu kineskih električnih vozila, no smatra da EU vodi brigu o svojim interesima u smislu očuvanja vlastite industrije i radnih mjesta. - Pregovori su ključni kako bi interes obje strane bio zadovoljen. - Smatram da još nije trenutak ni za EU, a niti za SAD, za masovni prelazak na električna vozila jer nedostaju infrastruktura i punionice, dodao je Peternel. Istaknuo je da u hrvatskom gospodarstvu prevladava prehrambena industrija i turizam, no da postoji ogroman potencijal za razvoj energetike i povećanje obnovljivih izvora energije u što e treba usmjeriti suradnju i ulaganja. Zelena tranzicija dobra je prilika za kreiranje novih radnih mjesta, dodao je.
Zaključno, sugovornici su dogovorili nastavak međusobne suradnje kao i želju za daljnjim otvorenim i transparentnim poslovanjem kako u Hrvatskoj tako i na području cijele EU.