Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković sastao se s predsjednicom Europskog parlamenta Robertom Metsolom

Zagreb – Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković sastao se u Strasbourgu s predsjednicom Europskog parlamenta Robertom Metsolom.

Predsjednik Jandroković istaknuo je kako je Hrvatska otvorena za dinamiziranje suradnje s Europskim parlamentom, a u aktualnim geopolitičkim okolnostima međuparlamentarni dijalog može dati izniman doprinos našim kolektivnim odgovorima na krizne situacije. Kao uspješan nedavni primjer konkretne i kvalitetne suradnje među parlamentima izdvojio je Prvi međuparlamentarni summit Krimske platforme održan u Zagrebu 25. listopada.

Obostrano je izraženo zadovoljstvo činjenicom da je 10. studenog Europski parlament velikom većinom usvojio pozitivno mišljenje o Nacrtu odluke Vijeća o punoj primjeni odredaba schengenske pravne stečevine u Republici Hrvatskoj. Predsjednik Jandroković zahvalio je predsjednici Metsoli na osobnoj potpori u tom procesu, dodavši  kako je navedenim  mišljenjem Europski parlament jasno poručio kako Hrvatska pripada schengenskom prostoru. Izraženo je očekivanje da će to biti potvrđeno i odlukom na Vijeću za pravosuđe i unutarnje poslove 8. prosinca.  Predsjednik Sabora podsjetio je kako je Hrvatska na tom putu ispunila iznimno zahtjevne kriterije, prošavši  najrigoroznije evaluacije među svim državama članicama schengenskog područja. Uz ulazak u europodručje od 1. siječnja 2023., Hrvatska bi tako pridruživanjem schengenskom prostoru zaokružila vlastitu europsku integraciju. 

Predsjednik Jandroković pozvao je predsjednicu Metsolu u službeni posjet Hrvatskoj, što je sa zadovoljstvom prihvatila.

U razgovoru o ruskoj agresiji na Ukrajinu, istaknuta je važnost europskog jedinstva te trajnog zalaganja za zajedničke vrijednosti: demokraciju, mir, slobodu, vladavinu prava i poštovanje temeljnih ljudskih prava. Predsjednik Sabora naglasio je kako, uz humanitarnu, financijsku i tehničku pomoć, Ukrajina može računati na prijenos hrvatskog znanja stečenog na putu ka članstvu u EU, ali, primjerice, i u razminiranju i obnovi ratom razrušene države.

Govoreći o europskim temama i zaključcima Konferencije o budućnosti Europe, sugovornici su istaknuli važnost interakcije s građanima, osobito mladima.

U razgovoru o situaciji na Zapadnom Balkanu, istaknuta je potreba za posebnim oprezom kako ne bi došlo do prelijevanja aktualne sigurnosne situacije s istoka na jugoistok Europe te je podcrtana važnost snažnog angažmana Europske unije u tom području.

U razgovoru o situaciji u Bosni i Hercegovini predsjednik Jandroković naglasio je važnost  ulaganja napora u smjeru osiguravanja stvarne jednakopravnosti triju konstitutivnih naroda u duhu Daytonskog sporazuma.