Zagreb - Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir sudjelovala je u utorak na Konferenciji „Budućnost hrane i maloprodaje“, koja je održana u Zagrebu u organizaciji tvrtke Motus media.
„Hrvatska ima sve prirodne predispozicije za proizvodnju kvalitetne hrane i proizvoda s dodanom vrijednošću, kako za domaće tržište, tako i za turističku potrošnju i izvoz, no samo prirodni potencijali nisu za to dovoljni, pa je poljoprivrednom sektoru potrebna potpuna transformacija, kako bismo prestali izvoziti sirovinu na kojoj drugi stvaraju dodanu vrijednost i tu vrijednost zadržali u Hrvatskoj, što će otvoriti radna mjesta u ruralnim područjima, povećati prihode i diferencirati proizvodnju.“, uvodno je istaknula Marijana Petir.
Kazala je kako se hrvatski poljoprivredno-prehrambeni sektor treba okrenuti prema proizvodnji proizvoda prilagođenih potrebama tržišta, te specifičnim potrebama poput svježih proizvoda, praktičnih proizvoda prilagođenih potrošačima ili gastro delicija. -Za to je potrebno osigurati preradbene kapacitete, ulagati u tehnologije proizvodnje, jačati logističke i skladišne kapacitete i poticati prijenos znanja i diversifikaciju proizvodnje, dodala je Petir.
-Hrvatski poljoprivrednici u ovom programskom razdoblju imaju na raspolaganju pet milijardi eura, no samo novcem ne mogu se riješiti nagomilani problemi u poljoprivredi i ruralnom prostoru, koji je izložen depopulaciji i iseljavanju, rekla je Petir ukazavši na važnost otklanjanja administrativnih, tehničkih i drugih prepreka koje stoje na putu transformaciji hrvatske poljoprivrede i ostanku ljudi na hrvatskom selu. Podsjetila je na više od 700 hrvatskih sela koja su na pragu izumiranja i 195 naselja u Republici Hrvatskoj u kojima nema niti jednog stanovnika, istaknuvši kako se radi o ozbiljnom problemu za nacionalnu sigurnost, a o istome, zbog nedostatka radne snage ovisi i budućnost hrvatske poljoprivrede.
-Zbog toga mi je drago da je Vlada Republike Hrvatske prihvatila moj amandman na Državni proračun i osigurala sredstva za kupnju kuća za mlade obitelji koje žive u općinama i gradovima s do pet tisuća stanovnika, a koji su u svojim proračunima već planirali sredstava za ovu namjenu – istaknula je Petir i dodala kako će se ovom mjerom u funkciju staviti i prazne kuće na ruralnim područjima te posredno utjecati na demografsku situaciju, jer će se mlade obitelji kada budu imale riješeno stambeno pitanje lakše odlučiti za više djece. S tom namjerom, Petir je predložila Vladi Republike Hrvatske da se ova mjera proširi na sve mlade obitelji na ruralnim područjima kao i one koje planiraju doseliti na selo, bez obzira na djelatnost kojom se bave.
Nadalje, kako je rekla Petir, prilike za rast poljoprivrede vidi u povećanju količine i podizanju kvalitete proizvoda, učinkovitom povezivanju primarne proizvodnje s prehrambeno-prerađivačkom industrijom i jačanju pristupa tržištu, posebno u segmentima tržišta svježe hrane i visokokvalitetnih proizvoda. -Svemu bi trebalo prethoditi i učinkovita upotreba i upravljanje poljoprivrednim zemljištem, što je prepoznato u Odboru za poljoprivredu, pa je predložen niz konstruktivnih prijedloga, od kojih su neki prihvaćeni, kazala je Petir i dodala kako je na prijedlog Odbora za poljoprivredu, Hrvatski sabor zadužio nadležna ministarstva da prilagode postupke zelene javne nabave kako bi se osigurala zastupljenost 20 posto ekoloških i integriranih proizvoda i proizvoda iz kratkih lanaca opskrbe hranom.
-Već duže vrijeme upozoravamo i na problem nepoštene trgovačke prakse, Odbor je tražio da se prodaja proizvoda ispod njihove proizvođačke cijene smatra nepoštenom, pa se nadamo kako će Zaključak kojim je Hrvatski sabor, na prijedlog Odbora, zadužio nadležna državna tijela rezultirati osmišljavanjem modela koji će nepoštene trgovačke prakse svesti na minimum rekla je Petir podsjetivši i na inicijativu Odbora za propisivanje kvalitete prehrambenih proizvoda, kojom bi se pružila dodatna potpora domaćim proizvođačima i eliminirala nelojalna konkurencija. Istaknula je kako je Odbor ukazao Europskoj komisiji na problem nereguliranja rokova trajanja zamrznutih proizvoda životinjskog podrijetla na europskoj razini. Rekla je kako ovi proizvodi svojom dostupnošću i niskim cijenama stvaraju pritisak domaćim proizvođačima te je njihova je kvaliteta upitna, pa izrazila zadovoljstvo potporom koju je nadležno ministarstvo dalo inicijativi Odbora na Europskom Vijeću.
-Davanju potpore poljoprivrednom i prehrambenom sektoru stremi i Deklaracija o Alpe-Adria-Dunav području slobodnom od genetski modificiranih organizama, koju je Hrvatski sabor donio na prijedlog Odbora za poljoprivredu, kojom su pozvane sve države u okruženju da zabrane sjetvu GMO sjemena i time pridonesu očuvanju biološke raznolikosti i promociji ekološke poljoprivrede i turizma, istaknula je i dodala kako je u tom kontekstu Odbor izrazio i Europskoj komisiji nezadovoljstvo kontraverznim Prijedlogom uredbe o biljkama dobivenim određenim novim genomskim tehnikama i uložio niz primjedbi, ukazujući da takve tehnike predstavljaju potencijalni rizik od patentiranja sjemena i stvaranja monopola nad proizvodnjom hrane.
Petir je zaključila kako treba iskoristiti veliki potencijal u povezivanju prehrambenog i turističkog sektora, za što je potrebna suradnja svih dionika u lancu opskrbe hranom, ugostiteljskog i turističkog sektora, te nadležnih institucija koje trebaju dati veću potporu ovom vidu suradnje.
Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir sudjelovala je i na panelu „Budućnost hrane, izazovi lanaca opskrbe i politika maloprodajnih cijena“ zajedno s Zvjezdanom Blažić, Lukom Cvitanom i Vladom Čondićem Galiničićem. Panel je moderirao Tomislav Cerovac.