Zagreb – Potpredsjednik Hrvatskoga sabora i izaslanik predsjednika Sabora akademik Željko Reiner nazočio je u nedjelju svečanoj proslavi 350. obljetnice Sveučilišta u Zagrebu.
Na svečanosti su sudjelovali predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, članovi Vlade i Sabora, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović kao i brojni uglednici iz političkog, znanstvenog i vjerskog života.
Potpredsjednik Hrvatskoga sabora i izaslanik predsjednika Sabora akademik Željko Reiner kazao je u prigodnom obraćanju da je neizbježno spomenuti ime Josipa Jurja Strossmayera, utemeljitelja modernog sveučilišta, koji je vjerovao da hrvatski narod može i treba ići ukorak s ostalim kulturno razvijenim narodima Europe. - I išao je, kazao je Renier. Upozorio je da su mladima dostupne kvalitetne informacije, ali i one štetne, koje "mogu odvesti u slijepa bespuća". Ocijenio je da su danas više nego ikad potrebni životni učitelji koji će pomoći mladoj osobi naći ispravan put, i izgraditi ljudskost, čovjekoljublje i domoljublje.
Predsjednica Republike čestitala je rektoru Borasu, kazavši da je 350. obljetnica Sveučilišta ponos ne samo Zagreba nego i cijele Domovine. Naglasila je da je akademska zajednica u svakom društvu najvažnija snaga koja pridonosi razvoju dijaloga temeljenog na stručnosti, odnosno poznavanju materije o kojoj se raspravlja.
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković kazao je da Vlada cijeni obrazovanje, zbog čega je poduzela važnu strukturnu reformu i stvorila povoljnije financijske uvjete. - Naš je cilj izgradnja sustava koji potiče izvrsnost, inovativnost i kreativnost. Hrvatska sveučilišta trebaju se pripremiti za pridruživanje budućem europskom obrazovnom prostoru koji bi trebao postati stvarnost do 2025. godine kako bi se smanjila fragmentiranost europskog istraživačkog i znanstvenog prostora, rekao je Plenković.
Rektor zagrebačkog Sveučilišta Damir Boras kazao je da svoj istaknut položaj Sveučilište u Zagrebu zahvaljuje temeljenoj odrednici svih sveučilišta – sveučilišnoj autonomiji. - Ona je osigurala da je usprkos raznim povijesnim okolnostima - od potpore do zadiranja u slobodu govora i u pravo na akademsku autonomiju, u koju se ni najautoritarniji režimi nisu usudili do kraja zadirati - Sveučilište u Zagrebu ostvarilo kontinuitet, rekao je.
U povodu svečane obljetnice predsjednica Grabar-Kitarović je Sveučilištu u Zagrebu dodijelila Povelju Republike Hrvatske za izniman doprinos promicanju izvrsnosti, jačanju društvene svijesti o važnosti znanja i znanosti u suvremenom društvu, razvoju akademskog dijaloga i društvenog napretka Republike Hrvatske.