Potpredsjednik Sabora Reiner sudjelovao na konferenciji predsjednika parlamenata srednje i istočne Europe

Varšava - Potpredsjednik Hrvatskoga sabora akademik Željko Reiner, kao izaslanik predsjednika Sabora, sudjelovao je u radu 4. konferencije predsjednika parlamenata zemalja srednje i istočne Europe koja je održana u srijedu u glavnom gradu Poljske. Konferenciji su, uz potpredsjednika Sabora, nazočili i zastupnici Ljubica Maksimčuk i Damir Mateljan. 

Glavna tema ovogodišnje konferencije bila je 30. obljetnica početka sloma komunizma u zemljama srednje i istočne Europe. Konferencija je okupila predsjednike, potpredsjednike i predstavnike parlamenata 22 europske države koji su na dva panela raspravljali o temama "Pad komunizma u srednjoj i istočnoj Europi - zajedničko povijesno sjećanje" i "Pristup srednje i istočne Europe izazovima modernog vremena". 

Potpredsjednik Sabora Reiner obratio se nazočnima na prvom panelu istaknuvši kako je slom komunističkog totalitarizma, prelazak na demokraciju i želja za stvaranjem novog, boljeg društva za mnoge političare bio pokretač uključivanja u politiku, pa tako i za njega osobno. 

Rekao je kako je prelazak na demokraciju bio težak i potencijalno opasan izazov s kojim su se bivše komunističke zemlje borile na tri razine: političkoj, gospodarskoj i društvenoj. Dodao je kako su se ekonomske promjene pokazale kao složeni proces jer je, nakon početnog emocionalnog i domovinskog zanosa bilo teško u kratko vrijeme postići javni konsenzus o novom gospodarskom putu zemlje. - Hrvatsku je još jedna prepreka onemogućavala u brzinskoj demokratizaciji devedesetih godina. Agresija na našu zemlju i rat zaustavili su vrijeme i uza sva ljudska stradanja donijeli nove probleme: obnova srušenih kuća, crkvi, bolnica, škola, infrastrukture, uklanjanje mina, povratak stotina tisuća izbjeglih stanovnika, skrb o braniteljima i invalidima Domovinskog rata, rekao je Reiner. 

Istaknuo je žaljenje što su građani sve manje zainteresirani za aktivno uključivanje u kreiranje javnih politika pa čak i glasovanje na izborima, iako su se prelaskom na demokraciju građanima otvorile mnoge mogućnosti sudjelovanja u političkom životu zemlje. - Razvija se apatija i negodovanje prema etabliranim političkim opcijama. To daje prostora populističkim i demagoškim idejama pa čak i onima destruktivnima po države, te ekstremizmima, što je vrlo opasno, rekao je potpredsjednik Sabora.

U nastavku konferencije potpredsjednik Sabora Reiner nazočio je svečanosti otvaranja izložbe "1989. – godina slobode - cilj i učinak slobode govora“ koja za cilj ima prikazati fenomen podzemnog izdavaštva i njegovog značaja u borbi s totalitarizmom te prikazati izdavačke aktivnosti disidentskih organizacija iz mnogih regija Poljske, ali i drugih država srednje i istočne Europe.