Zagreb – Potpredsjednik Hrvatskoga sabora i izaslanik predsjednika Sabora akademik Željko Reiner nazočio je u ponedjeljak na završnoj konferenciji projekta „Osnaživanje žena i podrška u vojnim snagama i mirovnim misijama Republike Hrvatske“.
Akademik Reiner je u obraćanju rekao kako iako kroz godine primjećujemo trend porasta udjela žena u Hrvatskoj vojsci on je još uvijek ipak relativno nizak. – S posljednjim danom 2020. godine udio žena u kategoriji vojnih osoba u Ministarstvu obrane i Hrvatskoj vojsci iznosio je 13 posto, dok je udio žena na zapovjednim i voditeljskim dužnostima u Ministarstvu obrane i Hrvatskoj vojsci u 2020. iznosio 11,6 posto. Stoga su projekti poput ovoga ključni kako bismo ne samo ženama, već društvu u cjelini približili važnost ravnopravnosti spolova u sektoru obrane. Žene i djeca čine najveći broj civilnih ratnih žrtava u modernom ratovanju, te time uloga žena u osiguravanju mira zaslužuje biti puno veća, rekao je Reiner. Dodao je kako se ravnopravnost spolova u društvu teško uspostavlja dokle god širom svijeta nisu pruženi jednaki uvjeti i mogućnosti obrazovanja, zaposlenja i iste plaće za isti rad muškaraca i žena. – Dokle god će žene biti diskriminirane na radnom mjestu i u društvu po raznim osnovama ne možemo govoriti o ravnopravnosti oba spola, kazao je potpredsjednik Hrvatskoga sabora.
Reiner je rekao kako je za sigurnu budućnost Hrvatske, ali i za globalnu sigurnost, neizmjerno važno da se kontinuirano radi na poboljšanju položaja žena putem obuka, edukacija i programa osposobljavanja. – Nadam se da će projekti poput ovoga biti dodatni poticaj ženama da se uključe u vojne snage kako bi njihov doprinos domaćoj, ali i međunarodnoj zajednici bio značajan i zabilježen, zaključio je Reiner i zahvalio svim braniteljicama u Domovinskome ratu koje su se, kako je istaknuo, hrabro i požrtvovno suprotstavile agresiji na našu zemlju.
Na konferenciji na kojoj su sudjelovali potpredsjednik Vlade Davor Božinović, izaslanik Predsjednika Republike Dragan Lozančić, zamjenik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH Siniša Jurković, zamjenica otpravnika poslova Veleposlanstva SAD-a Cailtlin Piper, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić te mnogi drugi, predstavljeni su rezultati analize položaja žena u hrvatskim vojnim snagama i mirovnim misijama te zaključci s edukacijskih radionica provedenih tijekom projekta, kao i preporuke koje mogu poboljšati i ojačati položaj žena u vojnim snagama i mirovnim misijama. Projekt je financiran sredstvima Vlade Sjedinjenih Američkih Država i uz podršku veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj, a potporu projektu pružili su Ministarstvo obrane i Oružane snage RH.