Polaznici 24. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ boravili u studijskom posjetu Hrvatskome saboru

Zagreb –  Polaznici 24. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ Hrvatskog vojnog učilišta „Dr. Franjo Tuđman“ boravili su u četvrtak u studijskom posjetu Hrvatskome saboru, a domaćin posjeta bio im je saborski Odbor za obranu.

Polaznike Ratne škole, među kojima su se osim hrvatskih, nalazili i polaznici iz Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Crne Gore, primili su potpredsjednik Sabora Ante Sanader, predsjednik Odbora za obranu Franko Vidović i predsjednik Odbora za ratne veterane Josip Đakić s članovima odbora te voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u PS NATO-a Ante Bačić. Studijski posjet polaznika Ratne škole Saboru je tradicionalni dio programa škole koji se jedino nije realizirao posljednje dvije godine zbog epidemioloških razloga.

Predsjednici Odbora za obranu Franko Vidović i Odbora za ratne veterane Josip Đakić, te voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a Ante Bačić, na uvodnom sastanku upoznali su polaznike Ratne škole s ustrojstvom i djelokrugom saborskih radnih tijela nadležnih za obranu, ratne veterane i parlamentarnu dimenziju suradnje Sabora s NATO-om. 

Predsjednik Odbora za obranu Franko Vidović pojasnio je na koji način Sabor, kao zakonodavno tijelo, omogućuje građanski nadzor nad oružanim snagama, ulogu Odbora u tom procesu, kakav je zakonodavni okvir koji regulira rad Odbora, te u kojim segmentima  Odbor za obranu djeluje kao matično radno tijelo Sabora, posebno se osvrnuvši na njegovu ulogu pri zauzimanju stajališta i donošenja odluka o financiranju sektora obrane te donošenju strateških dokumenata i zakona koji se odnose na obranu. Osvrnuo se i na druge aktivnosti Odbora poput organiziranja tematskih sjednica o važnim i aktualnim temama iz područja obrane, te sudjelovanja članova Odbora na međuparlamentarnim konferencijama EU-a koji se tiču obrane, vanjske politike i sigurnosti. 

Predsjednik Odbora za ratne veterane Josip Đakić naglasio je važnu ulogu i aktivnosti Odbora u zaštiti prava hrvatskih branitelja, invalida Domovinskog rata i njihovih obitelji i zaštiti žrtava velikosrpske agresije kao i ostalih žrtava totalitarnih režima. Govoreći o problematici veterana Domovinskog rata, istaknuo je kako je ona svakodnevna, te je potrebno neprestano raditi na tome kako zakonskim okvirom omogućiti svima adekvatnu skrb. 

Ante Bačić, voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u PS NATO-a dao je prikaz rada saborskog Izaslanstva u PS NATO-a, prije i nakon ulaska Hrvatske u NATO. Osvrnuo se na aktualne izazove s kojima se susreću članice NATO-a i njegovoj ulozi u zaštiti demokratskih vrijednosti društava te osiguranju teritorijalnog integriteta i suvereniteta članica. Također je naglasio kako Parlamentarna skupština predstavlja važan komunikacijski kanal između NATO saveza i parlamenata njegovih država članica, čija je svrha i zadaća skretanje pozornosti na određena ključna sigurnosno-politička pitanja od interesa za cjelokupnu transatlantsku zajednicu zemalja.

Brigadir Mijo Kožić, načelnik Ratne škole Ban Josip Jelačić upoznao je saborske zastupnike strukturom polaznika 24. naraštaja, s programom rada škole, praktičnom i terenskom nastavom koja je izuzetno važna za nadogradnju znanja visokih časnika koji pohađaju ovu školu, a posebno je naglasio značaj posjeta polaznika institucijama na državnoj razini i razini lokalne i područne samouprave te svim strateškim mjestima u Hrvatskoj koja se tiču segmenta obrane. Na kraju sastanka, polaznici su imali priliku postaviti pitanja nazočnim saborskim dužnosnicima.

U nastavku studijskog posjeta Saboru, polaznike Ratne škole primio je potpredsjednik Sabora Ante Sanader koji je izrazio zadovoljstvo što škola u svojem programu ima i polaznike iz drugih zemalja što je, kako je naglasio, pokazatelj kvalitete škole. Kako su osim vojnih časnika, polaznici Ratne škole i pripadnici MUP-a, MVEP-a, Vatrogasne zajednice i drugih dionika sigurnosnog sustava, potpredsjednik Sanader se osvrnuo na značaj suradnje vatrogasnih i vojnih zapovjednika, posebno u kriznim situacijama i upravljanju velikim događajima.

Na sastanku se razgovaralo i o osnivanju Sveučilišta obrane i sigurnosti na temelju Zakona o osnivanju toga Sveučilišta koji je donio Hrvatski sabor 2021. te daljnjim planovima rada Ratne škole, a polaznici Ratne škole su također na kraju sastanka imali priliku postaviti pitanja potpredsjedniku Sabora.