Split – Predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir sudjelovala je u četvrtak u Palači Milesi splitskog Zavoda HAZU-a na Hrvatskom aktivističkom festivalu VIDIK FEST u organizaciji udruga Benedikt i DoCeSt i održala predavanje s temom „Kruh naš svagdašnji daj nam danas – Hrvatska poljoprivreda pred novim izazovima“.
Marijana Petir istaknula je kako je pitanje dostatne proizvodnje hrane po pristupačnim cijenama za naše građane i zadržavanje stanovnika u ruralnom području pitanje nacionalne sigurnosti. – Zato svaka država koja ozbiljno promišlja o svojoj budućnosti, tretira poljoprivredu kao stratešku gospodarsku granu i to pokazuje otklanjanjem administrativnih prepreka, donošenjem dobrih zakonskih rješenja, inovativnim pristupom preferiranja domaće proizvodnje i primjerenim financiranjem, rekla je Petir. Podsjetila je da Hrvatska resurse za postizanje samodostatnosti u poljoprivrednoj proizvodnji ima, no da je pitanje kako se korist. Prema ocjeni Europske komisije, Hrvatska ima jedan od najvećih potencijala u EU za razvoj biogospodarstva; u odnosu na ostatak EU u Hrvatskoj se manje koriste pesticidi i antimikrobna sredstva, dok su površine pod ekološkom proizvodnjom u stalnom trendu rasta, s tim da u Hrvatskoj nije dozvoljena sjetva GMO sjemena niti u pokusne svrhe.
Petir je nadalje podsjetila kako Hrvatska na raspolaganju ima zemljišne resurse, da nije ograničena dostupnošću vode, da je položajno blizu europskom tržištu, no da je potrebno promijeniti način promišljanja o poljoprivredi. – Hrvatskoj poljoprivredi potrebna je potpuna transformacija načina funkcioniranja kako bismo proizvodili proizvode s dodanom vrijednošću i prestali izvoziti sirovinu na kojoj druge države stvaraju dodanu vrijednost, rekla je Petir i dodala kako je potrebno povećati produktivnost hrvatske poljoprivrede i jačati njezinu konkurentnost i otpornost na klimatske promjene, ali i osnaživati generacijsku obnovu te unaprijediti društvenu, komunalnu i socijalnu infrastrukturu na hrvatskom selu.
Kako je Petir istaknula, sve to moglo bi doprinijeti otvaranju zelenih održivih radnih mjesta, povećati prosječni dohodak poljoprivrednika, smanjiti stopu rizika od siromaštva u ruralnim područjima i povećati udio proizvodnje energije iz obnovljivih izvora te učiniti ruralna područja privlačnima za život za sadašnje, ali i za nove stanovnike sela.
Petir je nadalje govorila o inicijativama na kojima Odbor za poljoprivredu radi kako bi se stanje u hrvatskoj poljoprivredi unaprijedilo, nepoštene trgovačke prakse svele na minimum te uspostavili mehanizmi kojima će se štititi interesi hrvatskih poljoprivrednika i potrošača, kao i strateški nacionalni resursi poput poljoprivrednog zemljišta.