Zagreb - Zastupnice Dalija Orešković i Sandra Benčić primile su na odvojenim sastancima zastupnicu u moldavskom parlamentu Alinu Dandaru te predstavnike organizacija civilnoga društva i predstavnike Nacionalnog demokratskog instituta Republike Moldavije.
Zastupnice Orešković i Benčić predstavile su institucionalni i pravni okvir za djelovanje i razvoj civilnoga društva u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na uključenost predstavnika civilnoga društva u rad odbora Hrvatskoga sabora. Predstavljeni su mehanizmi javnoga savjetovanja u postupku donošenja zakona, uključenost predstavnika civilnoga društva u rad radnih skupina pri ministarstvima u postupku donošenja zakona, kao i djelovanje Savjeta za razvoj civilnoga društva, savjetodavnog tijela Vlade nadležnoga za suradnju s udrugama i drugim organizacijama civilnoga društva.
Zastupnica Dandara upoznala je zastupnice s okvirom suradnje parlamenta Moldavije s organizacijama civilnoga društva, kao i s ostalim temama vezanima za to područje, a koje reguliraju javnost rada parlamenta i uključenost građana u zakonodavni proces.
Zastupnice Orešković i Benčić predstavile su suradnju s predstavnicima civilnoga društva u radu odbora Hrvatskoga sabora, kao i ostale oblike komunikacije s civilnim društvom, posebno održavanje tematskih sjednica odbora, na koje se redovito pozivaju relevantni predstavnici civilnoga društva.
Zastupnica Orešković napomenula je kako postoji zadovoljavajući pravni okvir za djelovanje civilnoga društva, kojega prati aktivan rad i brojne inicijative različitih udruga, ali je njihov utjecaj i implementacija predloženih mjera nedovoljan. Istaknula je kako nema demokracije bez aktivnog civilnog društva te je potaknula kolege iz moldavskoga izaslanstva da učinkovito djeluju u procesu pristupanja Europskoj uniji, posebno vezano za korištenje sredstava iz europskih fondova, ali i u postizanju standarda država članica EU-a koji će im omogućiti institucionalne i društvene promjene.
Zastupnica Benčić također je naglasila kako postoji jasan institucionalni okvir, ali da stvarni utjecaj civilnoga društva još uvijek ovisi o političkoj kulturi, odnosno o brojnim demokratskim odrednicama hrvatske politike. Napomenula je kako je najvažnije uspostaviti otvoreno društvo, koje je transparentno i otvoreno za dijalog te kako je u tome važna podrška i uloga medija.
Tijekom sastanaka razgovaralo se i o pripremama za djelovanje u pristupnom procesu Moldavije, kao države kandidatkinje za članstvo u EU-u te o tekućoj političkoj i sigurnosnoj situaciji u regiji vezano uz rusku agresiju na Ukrajinu i brojne izbjeglice koje se nalaze u Moldaviji.