Održana 11. Plenarna sjednica Parlamentarne skupštine SEECP-a

Skoplje - U Skoplju (Sjeverna Makedonija) od 18. do 20. lipnja 2024., održana je 11. plenarna sjednica Parlamentarne skupštine SEECP-a, kao završni događaj predsjedanja Skoplja Parlamentarnom skupštinom SEECP-a (CiO). Na zasjedanju je sudjelovao tajnik Izaslanstva Hrvatskoga sabora u PS SEECP-a Zdeslav Perković. 

Tema 11. plenarne sjednice bila je „Jačanje regionalne suradnje promicanjem gospodarskog razvoja – Strategija JIE 2030.“.

Prvog dana zasjedanja održan je sastanak Stalnog odbora te sastanci tri opća odbora: Općeg odbora za gospodarstvo, infrastrukturu i energetiku, Općeg odbora za pravosuđe, unutarnju politiku i sigurnosnu suradnju i Općeg odbora za socijalni razvoj, obrazovanje, istraživanje i znanost. Na sastancima Općih odbora predstavljene su kandidature za predsjedavanje Odborima te izbor novih predsjedatelja Odbora.

Izabrani su predsjedatelji Odbora za sljedećih godinu dana kada predsjedanje Parlamentarnom skupštinom SEECP-a preuzima Tirana.

Odbore za pravosuđe i za socijalni razvoj vodit će Priština, a Odbor za gospodarstvo Ankara. 

Tijekom sastanka Stalnog odbora utvrđen je tekst Završne deklaracije kao i program rada Parlamentarne skupštine SEECP-a za 2024. i 2025. godinu.

Jedanaesta plenarna sjednica okupila je sudionike iz Ankare, Atene, Beograda, Bukurešta, Ljubljane, Podgorice, Prištine, Sarajeva, Skoplja, Tirane i Zagreba. Kao gosti bili su predstavnici Baltičke skupštine i RCC-a, a skupu se prigodno obratio i Filip Toševski, državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova Sjeverne Makedonije, koji je dao analizu predsjedanja Skoplja Parlamentarnom skupštinom SEECP-a.

Tijekom plenarne sjednice raspravljalo se o raznim modelima gospodarske suradnje između zemalja Jugoistočne Europe kao i o važnim infrastrukturnim projektima, s naglaskom na cestovne i željezničke koridore. Ponovno su otvorene teme dijaloga na relaciji Beograd – Priština, ruske agresije na Ukrajinu i sjedišta Stalnog tajništva PS SEECP-a.

Zaključno, Izvješća i Rezolucije glavnih odbora za socijalni razvoj i pravosuđe kojima je predsjedala Priština, nisu usvojena, uz protivljenje Atene i Beograda. Završna deklaracija i Plan rada za 2024. i 2025. usvojeni su jednoglasno.