Zagreb – U organizaciji Kluba zastupnika Mosta u ponedjeljak je održan okrugli stol posvećen reformi hitne medicinske pomoći na kojem su sudionici ukazali na niz problema u sustavu kao što je primjerice sporost i neaktivnost krovnog Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu koji se, kako je ocijenjeno, teško nosi s izazovima koji se pred njim nalaze.
Nadalje, kako je istaknuto izazovi s kojima se u hitnoj medicinskoj pomoći zakasnilo odnose se na uvođenje Timova 2, njihovu edukaciju te uvođenje u sustav za samostalni rad koji bi rasteretio nedostatak liječnika u Timovima 1 hitne medicinske pomoći. Istaknuto je kako je većina problema s kojima se ovaj sustav nosi i suočava mogao biti riješen još 2016. godine kada je predložen dokument o reorganizaciji hitne pomoći koji je, kako je rečeno, do danas ostao u ladici Ministarstva zdravstva.
Kao još jedan od izazova hitne medicinske pomoći u raspravi je istaknut kronični nedostatak liječnika i medicinskih sestara koji ne žele raditi na hitnoj jer upravo taj dio medicine, po riječima sudionika iz struke, predstavlja jedan od najtežih psihofizičkih poslova, ujedno je i nedovoljno cijenjen, potplaćen te vrlo nesiguran i opasan po život. Nadalje, naglašeno je i kako je zakon u izradi, ali se, prema riječima sudionika okruglog stola, stječe dojam da se njegovo donošenje opstruira i kako je upozoreno on još nije dostavljen saborskom Odboru za zdravstvo i zakonodavstvo te upućen na raspravu u Sabor.
Govoreći o helikopterima u službi hitne pomoći iznesen je stav kako je tender zakasnio, kako je malo dogovorenih baza, čime se dovodi u pitanje hoće li helikopterska hitna pomoć biti osigurana na cijelom području Hrvatske. Nadalje, upozoreno je na nepostojanje helidroma kao ni educiranoga kadra za rad u helikopterima, a rečeno je i kako ne postoje programi i protokoli za njihov rad. Kao jedno od mogućih rješenja za unaprjeđenje sustava hitne medicine istaknuto je osposobljavanje medicinskih tehničara prvostupnika s ovlastima za pružanje naprednih postupaka hitne pomoći, dok bi pacijente, kako je predloženo, dolaskom u bolnicu zbrinuli liječnici, čime bi se, po riječima struke, dobila mogućnost brže i kvalitetnije internecije i više timova koji bi radili na terenu.
Djelatnici Hitne medicinske pomoći iskazali su razumijevanje za problematiku primarne zdravstvene zaštite, nedostatak kadra i pritiske od strane HZZO-a koji, kako su rekli, tjeraju liječnike iz zdravstvenog sustava. S druge strane isto razumijevanje su iskazali liječnici iz primarne zdravstvene zaštite prema djelatnicima Hitne pomoći. Zaključno su sudionici u raspravi rekli kako rješenje za navedene probleme s kojima se ovo područje medicine susreće vide u promjeni dugogodišnjeg vodstva Hrvatskoga zavoda za hitnu medicinu.
U raspravi su uz saborske zastupnike sudjelovali i stručnjaci: specijalist hitne medicine Alen Babacanli, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Nataša Ban Toskić, predsjednik Hrvatskog sindikata hitne medicine i Hrvatske udruge djelatnika hitne medicinske pomoći Danijel Šota, medicinski tehničar u hitnoj pomoći Tomislav Petrušić, predsjednik udruge HELP (Helikopterima liječnici pomažu) Mladen Tureček, voditelj Savjeta za zdravstvo Mosta Ivan Bekavac i drugi.