Zagreb – Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku u petak je na tematskoj sjednici raspravljao o potrebama i budućnosti medicinskih pomagala u Republici Hrvatskoj.
O tome kako zadovoljiti potrebe pacijenata i stručnjaka, koje su potrebe hrvatskog tržišta za medicinskim proizvodima/pomagalima, kako poboljšati njihovu opskrbu i osigurati nesmetanu isporuku pomagala govorili su predstavnica Ministarstva zdravstva, predstavnice Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, predstavnici Koordinacije za medicinske proizvode Hrvatske udruge poslodavaca, predstavnice Saveza društava multiple skleroze i predsjednica udruga osoba s amputacijom Grada Zagreba.
- Današnju tematsku sjednicu sazvali smo na zamolbu Kooridnacije za medicinske proizvode hrvatske udruge poslodavaca (HUP-a), koja nam se obratila u ime 60 članica tvrtki, koje se bave proizvodnjom i distribucijom medicinskih pomagala, rekla je uvodno predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Renata Sabljar-Dračevac te još dodala kako oni pokrivaju područja kao što su inkontinencija, pulmologija, šećerna bolest, ortopedska pomagala, pomagala za urogenitalni i probavni sustav, obloge za rane, pomagala za dijalizu i druga pomagala koja su mnogobrojnim korisnicima prijeko potrebna za život.
Predsjednik Koordinacije za medicinske proizvode HUP-a Domagoj Sudić govorio je o problemima koje imaju u opskrbi medicinskim pomagalima, a koji su posljedica pandemije Covida 19, rata u Ukrajini i makroekonomskih kretanja. –Ogroman rast cijena energenata ostavlja negativne posljedice na troškove distribucije proizvoda za sva pomagala, kazao je Sudić. Iznio je podatak kako je rast nabavnih cijena pomagala narastao za 30 do 40 posto. – Kapaciteti svih isporučitelja su prenapregnuti, upozorio je, te dodao kako je od 620 generičkih vrsta pomagala prema anketi među članicama Koordinacije, ugroženo čak 247 kategorija pomagala. Kao prijedlog rješenja ovog problema naveo je povećanje cijena pomagala na listi, izmjene Pravilnika o mjerilima za određivanje cijena pomagala, odnosno uvođenje indeksacije cijena prema općoj stopi inflacije, te micanje mehanizma automatskog spuštanja cijene za svaku novu prijavu proizvoda i promjena standarda pomagala i uvrštenje novih vrsta pomagala za kategorije koje su znatno ispod prosjeka EU.
Predstavnica Ministarstva zdravstva Anita Golubić kazala je kako je ministarstvo nakon e-savjetovanja uvažilo primjedbe HUP-a te će se Pravilnikom o mjerilima za stavljanje medicinskih proizvoda na osnovnu i dodatnu listu medicinskih proizvoda HZZO-a te mjerilima za određivanje cijena medicinskih proizvoda moći povećati cijena uz obrazloženje zašto cijena utvrđena Pravilnikom nije dostatna za osiguranje opskrbe tržišta medicinskim proizvodom.
Dopredsjednik Koordinacije za medicinske proizvode HUP-a Marko Husić kazao je da mu je drago da se ide na pokušaje rješavanja problema cijena, ali da u praksi to znači zanemarivanje svih troškova osim nabavnih cijena te kako moramo biti svjesni da je inflacija nešto što je jednako pogodilo sve. – Naš prijedlog ide u smjeru korekcije cijena uz stopu inflacije, rekao je Husić te dodao kako se tu radi i o pitanju cijena radne snage i režija.
Predstavnica Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje Tea Strbad istaknula je kako sve postupke stavljanja pomagala na listu HZZO provodi sukladno Pravilniku koji je propisalo Ministarstvo zdravstva. Kazala je da će se Pravilnik zasad mijenjati u onom dijelu da se omogući trenutno rješavanje situacije gdje se ne mogu isporučivati pomagala, a trebao bi biti promjenjiv u više segmenata iz razloga što se stvari na tržištu jako brzo mijenjaju . -Pravilnik koji je star tri ili četiri godine je u pravilu star, te ga treba kontinuirano mijenjati i raditi na tome, dodala je Strbad.
Ispred Saveza društava multiple skleroze govorila je izvršna direktorica organizacije Dijana Roginić istaknuvši pritom kako sve ovo što se čulo na sjednici izaziva zabrinutost da će dostupnost pomagala na koje pacijenti imaju pravo biti ugroženo. Dodala je kako je u porastu trend nekvalitetnih proizvoda koji se ne prilagođavaju korisniku te je skrenula pozornost kako bi se kod svake izmjene Pravilnika trebalo voditi računa o kontroli i krajnjoj kvaliteti proizvoda na tržištu.
Predsjednica Udruga osoba s amputacijom Grada Zagreba Ana Sršen kazala je da mnogi korisnici koji nose pomagala propisana od HZZO-a ne zadovoljavaju njihove potrebe te želi ukazati da se ulaganjem u osobe s amputacijom smanjuju troškovi zdravstvenog sustava.
Predsjednica Odbora Sabljar-Dračevac zaključno je rekla kako je evidentno da u domeni poslovanja tvrtki postoje problemi, ali prije svega u opskrbi hrvatskog tržišta nužnim pomagalima, koja su mnogima neophodna za život i normalno funkcioniranje. Izrazila je nadu da će, unatoč velikoj inflaciji i recesiji, HZZO i Ministarstvo zdravstva imati sluha i pronaći sredstva za njihovu normalnu distribuciju.