“Milijarda protiv nasilja nad ženama“ – Svakoga dana najmanje dvije žene u EU ubije intimni partner ili član obitelji

Zagreb – Skupina saborskih zastupnica i zastupnika, predvođenih predsjednicom saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Marijom Selak Raspudić te potpredsjednicom i potpredsjednikom Hrvatskog sabora Sabinom Glasovac i Davorkom Vidovićem dala je u srijedu svoju podršku kampanji Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama (izv. One Billion Rising, OBR).

Pokrenuta 2012. godine, ova kampanja najveća je globalna kampanja za okončanje svih oblika nasilja nad ženama. Prema statistici Ujedinjenih naroda jedna od tri žene, dakle njih oko milijardu, tijekom svog života doživljava seksualno ili fizičko nasilje. Simbolično se aktivnosti ove kampanje odvijaju uoči ili na Valentinovo s različitim temama poput borbe za pravdu, manjine i solidarnost, a sve u cilju podizanja svijesti u borbi protiv nasilja nad ženama, djevojkama i djevojčicama.

– Lijepo je vidjeti da su se ne samo saborske zastupnice, nego i zastupnici, danas okupili kako bi zajedno poslali jedinstvenu poruku o tome da je nasilje nad ženama i nasilje u obitelji nedopustivo. U tom smislu se vidi da u ovim temama postoji kvalitetna suradnja u Saboru i nadam se da će ona takva biti i u budućnosti i da ćemo se na ovim inicijativama uvijek zajednički izražavati i time napraviti jedan društveni iskorak koji je prijeko potreban kada se radi o obiteljskom nasilju nad ženama, kazala je inicijatorica današnjeg okupljanja i predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Marija Selak Raspudić. 

Prošlogodišnja kampanja s temom „Ustanimo za slobodu“ obilježena je kroz više od 1200 umjetničkih i aktivističkih događanja u 100 zemalja. Zbog kontinuiranog jačanja nasilja, mržnje, isključivanja, diskriminacije i iskorištavanja žena i djevojčica, ta će tema biti u fokusu i ove godine na način da se značenje slobode redefinira unutar solidarnosti, demokracije, sigurnosti, jednakosti, dostojanstva i pravde, a u kontekstu smrti, rata, razaranja, gubitka i razdvajanja.

Nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama jedan je od najsustavnijih i najčešćih oblika kršenja ljudskih prava na svijetu. Tijekom pandemije bolesti Covida-10 zabilježen je značajni porast fizičkog i emocionalnog nasilja nad ženama. Prema izvješćima nekih država članica EU, pozivi prema telefonskim linijama za pomoć povećali su se peterostruko. U porastu je i nasilje na internetu kojemu su osobito izložene mlade žene i žene koje se bave javnim radom – novinarke i političarke. Gotovo trećina žena u EU doživjela je seksualno uznemiravanje na radnome mjestu (32 posto). Psihološko nasilje od strane partnera doživjelo je čak 44 posto žena. U pogledu prijavljivanja počinitelja, prema podacima Europskog parlamenta, Europske komisije i Eurobarometra, tek 22 posto žrtava nasilja koje počini intimni partner prijavi takvo nasilje, a porazna je i činjenica da više od 80 posto žena – žrtava nasilja – ne potraži stručnu pomoć. U prilog činjenici da je i nadalje riječ o vrlo osjetljivoj temi, o kojoj žene nerado progovaraju, govori i podatak kako u Europskoj uniji svakog dana najmanje dvije žene ubije intimni partner ili član obitelji.