Mihael Zmajlović i Nikola Mažar promatrali prijevremene parlamentarne izbore u Azerbajdžanu

Nakhchivan - Voditelj Izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a Mihael Zmajlović i član Izaslanstva Nikola Mažar sudjelovali su u nedjelju na promatranju prijevremenih parlamentarnih izbora u gradu Nakhchivanu u Republici Azerbajdžan. 

Tijekom dvodnevnih brifinga uoči izbora, koji su održani u Bakuu, parlamentarci su upoznati s zakonodavnim izbornim okvirom, aktualnom političkom situacijom, procesima i događajima u kampanji te pitanjima slobode medija. Promatračima izbora predstavljene su i političke stranke i nezavisni kandidati sudionici izbora te su prezentirana pitanja na koja će promatrači odgovoriti i na kraju izbornog dana predati u obliku Knjige promatračkih izvještajnih obrazaca.

Za vrijeme boravka u Bakuu, hrvatsko izaslanstvo sastalo se s Davorkom Žanić Dražić, opunomoćenom ministricom i privremenom otpravnicom poslova u Veleposlanstvu Republike Hrvatske s kojom su razmijenili informacije vezane za aktualne izbore i političku situaciju u Azerbajdžanu.

Međunarodna promatračka misija na prijevremenim parlamentarnim izborima u Azerbajdžanu brojala je 279 promatrača iz 34 zemlje, od kojih su 225 stručnjaka i promatrača iz Ureda OESS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) te 54 iz Parlamentarne skupštine OESS-a.

Nakon održanog zajedničkog postizbornog brifinga međunarodni promatrači su u zajedničkoj izjavi rekli da prijevremeni parlamentarni izbori u Azerbajdžanu biračima nisu ponudili prave političke alternative te su se održali unutar pravnog okvira koji je pretjerano ograničavao temeljne slobode i medije, iako su bili učinkovito pripremljeni.  Izborno zakonodavstvo ostalo je uglavnom nepromijenjeno od posljednjih parlamentarnih izbora, ostavljajući dugogodišnje preporuke neispunjenima, utvrdila je zajednička promatračka misija Ureda OESS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i Parlamentarne skupštine OESS-a (OSCE PA). Proces registracije kandidata bio je poremećen opterećujućim zahtjevima, nedosljedno primjenjivanim procedurama i slučajevima odustajanja kandidata koji su kao razlog navodili zastrašivanje, dok su novi zahtjevi za političke stranke uveli dodatna ograničenja za njihovu registraciju, istaknuto je u izjavi.

Zmajlović i Mažar su komentirajući izbore, uz navedeno, rekli da su žene činile 30 posto svih registriranih kandidata, što je značajno povećanje u odnosu na 21 posto na prethodnim izborima te da su bile dobro zastupljene u izbornoj administraciji na nižim razinama, što nije bio slučaj u Središnjem izbornom povjerenstvu te tu ima prostora za poboljšanje zastupljenosti.

Hrvatski promatrači su ocjenjujući izbore istaknuli da su procesi otvaranja, zatvaranja i glasovanja bili uredni i učinkovito organizirani. Ujedno su naglasili da su na svim izbornim mjestima bili dobro primljeni, a predstavnici i članovi biračkih odbora surađivali su i dali im sve informacije potrebne za pitanja iz promatračkih obrazaca.