Marko Pavić: Vladavina prava je temelj zajedničkih vrijednosti i odgovornost svih država članica i institucija Europske unije

Bruxelles - Predsjednik  Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije Marko Pavić sudjelovao je na trećem godišnjem međuparlamentarnom sastanku odbora posvećenom stanju vladavine prava u Europskoj uniji.

Sastanak je održan u organizaciji Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove (LIBE) i Uprave za odnose s nacionalnim parlamentima Europskog parlamenta u cilju razmjene mišljenja s nacionalnim parlamentima država članica Europske unije o trećem godišnjem Izvješću o stanju vladavine prava koje je Europska komisija objavila u srpnju 2022., kao i razmatranja daljnjih koraka u pogledu uspostave mehanizma za demokraciju, vladavinu prava i temeljna prava koji je Europski parlament predložio u listopadu 2020. Zastupnici nacionalnih parlamenata bili su pozvani podijeliti svoja mišljenja i iskustva o ulozi nacionalnih parlamenata u kontekstu nastojanja Europske unije da zaštiti i provede vrijednosti na kojima se temelji Europska unija. 

Ključna izlaganja imali su povjerenik Europske komisije za pravosuđe Didier Reynders i ministar europskih poslova Češke Republike Mikuláš Bek, u ime Vijeća Europske unije, koji su naglasili značaj zaštite i promicanja vladavine prava na svim razinama u Europskoj uniji, osobito u kontekstu osiguravanja pravilnog funkcioniranja unutarnjeg tržišta i demokratskih institucija. U nastavku sastanka su zastupnici razmijenili mišljenja o stanju vladavine prava u 2022., s posebnim fokusom na otpornost demokratskih institucija te jačanje slobode medija i transparentnosti kao ključnih stupova demokracije.

Predsjednik Odbora Pavić istaknuo je da Hrvatska prepoznaje ključnu ulogu vladavine prava koja je temelj zajedničkih vrijednosti Unije te zajednička odgovornost država članica i institucija Europske unije. Naglasio je da postupak prema članku 7. stavku 1. Ugovora o Europskoj uniji može biti jedan od alata za otklanjanje nedostataka i pronalaženje obostrano prihvatljivih rješenja, naglasivši pritom kako glavni cilj postupka prema članku 7. stavku 1. ne bi trebao biti nametanje sankcija bilo kojoj državi članici, već pronalaženje učinkovitih načina za otklanjanje nedostataka u vladavini prava konstruktivnom razmjenom mišljenja i argumenata. 

Pavić je usto izvijestio o aktivnostima Vlade Republike Hrvatske u području stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnoga društva, istaknuvši kako Vlada premijera Plenkovića posljednjih šest godina kontinuirano podupire javne investicije u ovom sektoru iznosom koji je dosegao gotovo 500 milijuna eura godišnje, što je doprinijelo povećanju broja zaposlenih u civilnom društvu sa 12.000 zaposlenih u 2015. na više od 20.000 zaposlenih u 2022. godini.

Odbor LIBE je uoči sastanka s nacionalnim parlamentima održao prvu razmjenu mišljenja o prijedlogu rezolucije Europskog parlamenta o Komunikaciji Komisije „Izvješće o vladavini prava za 2022. – stanje vladavine prava u Europskoj uniji“. U nacrtu rezolucije Europski parlament je ponovio svoj poziv Vijeću i Europskoj komisiji da, bez odgode, započnu pregovore s Parlamentom o međuinstitucijskom sporazumu o mehanizmu Europske unije za demokraciju, vladavinu prava i temeljna prava.