Marko Pavić sudjelovao na sastanku Stalnog odbora Parlamentarne skupštine Vijeća Europe

Luksemburg – Voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe Marko Pavić sudjelovao je u petak na sastanku Stalnog odbora Parlamentarne skupštine Vijeća Europe koji je održan u Luksemburgu. Sastankom na parlamentarnoj razini obilježen je početak šestomjesečnog predsjedanja Luksemburga Odborom ministara Vijeća Europe.

Članovima Stalnog odbora uvodno se obratio predsjednik Zastupničkog doma Luksemburga Claude Wiseler, a također su imali priliku razmijeniti mišljenja s ministricom obrane i ministricom za mobilnost i javne radove te za ravnopravnost spolova i nediskriminaciju Luksemburga Yuriko Backes.

Stalni odbor usvojio je rezoluciju i preporuku o temi „Civilno društvo i Parlamentarna skupština: prema većoj transparentnosti i angažmanu“, temeljenu na izvješću švedske zastupnice Azadeh Rojhan (SOC), kojima se predlaže da Skupština unaprijedi vlastitu regulaciju lobističkih aktivnosti uvođenjem kodeksa ponašanja za one koji lobiraju u Skupštini te revizijom postojećeg kodeksa ponašanja za članove Skupštine u pogledu njihove interakcije s lobistima. Deklaracijom iz Reykjavika čelnici država i vlada pozvali su na reviziju i jačanje angažmana Vijeća Europe s civilnim društvom, što je Skupština prepoznala kao jedan od prioriteta svojeg budućeg rada, te u skladu s time spomenuto izvješće predlaže konkretne mjere za osnaživanje Skupštine u povezivanju i sadržajnoj suradnji s civilnim društvom.

U raspravi o ovoj temi sudjelovao je zastupnik Marko Pavić koji je istaknuo kako civilno društvo ima ključnu ulogu u razvoju demokracije i izgradnji uključivog društva. U svojoj intervenciji, zastupnik Pavić je naglasio kako Izaslanstvo Hrvatskoga sabora u PSVE-u redovito surađuje s organizacijama civilnog društva te se uvijek odaziva njihovim pozivima na sastanke i dijalog. Istaknuo je kako je ta suradnja važan pokazatelj otvorenosti i transparentnosti u političkom djelovanju. - Razvoj civilnog društva u Hrvatskoj doživio je značajan zamah zahvaljujući sredstvima Europske unije, što se jasno očituje u udvostručavanju broja zaposlenih u ovom sektoru tijekom posljednjih osam godina, rekao je Pavić.

Nadalje, Pavić je poseban naglasak stavio na program Vlade RH "Zaželi", vrijedan više od 760 milijuna eura, u kojem je uvelike sudjelovalo civilno društvo u Hrvatskoj. Naglasio je kako je u sklopu ovog programa zaposleno preko 30 tisuća žena koje pružaju prijeko potrebnu skrb za gotovo 100 tisuća starijih osoba diljem zemlje. - Ovaj program ne samo da unaprjeđuje kvalitetu života starijih sugrađana, već i osnažuje ulogu žena u društvu, što ga čini jednim od najuspješnijih primjera suradnje civilnog društva i javnog sektora, istaknuo je Pavić te zaključio kako je snažno civilno društvo temelj demokratskog društva te kako će Hrvatska i dalje ulagati u razvoj tog sektora uz podršku europskih fondova i strateških programa.

Tijekom sastanka Stalnog odbora, održane su i dvije rasprave o tekućim pitanjima o temama "Pojačavanje represije u Azerbajdžanu: stanje političkih zatvorenika, prijetnje demokratskim slobodama i parlamentarnim pravima" i "Vanjsko uplitanje: prijetnja demokraciji". Članovi su također raspravljali o izvješćima misija PSVE-a o promatranju izbora u Moldaviji i Bugarskoj.

Na marginama sastanka Stalnog odbora održan je okrugli stol o temi „Kulturne rute Vijeća Europe kao platforma za interkulturalni dijalog“. Vijeće Europe pokrenulo je program Kulturne rute Vijeća Europe 1987. godine s ciljem predstavljanja zajedničke kulturne baštine, boljeg razumijevanja europskog kulturnog identiteta te oblikovanja zajedničkog kulturnog prostora. Republikom Hrvatskom prolazi 21 kulturna ruta, čime je Hrvatska prepoznata kao destinacija bogatog kulturnog nasljeđa.