Zagreb - Predsjednik Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije Marko Pavić sudjelovao je na konferenciji pod nazivom "Europski zeleni plan: Institucionalni i ekonomski izazovi za EU u izazovnom strateškom okruženju" u organizaciji zaklade Hanns Seidel i Instituta za razvoj i međunarodne odnose.
Perspektiva Europskog zelenog plana, njegov značaj za Hrvatsku, planovi provedbe te potencijalne poteškoće, posebno u kontekstu posljedica rata u Ukrajini, bile su glave teme konferencije. Rasprava se koncentrirala na ekonomski, institucionalni i pravni okvir Zelenog plana te njegove geopolitičke implikacije.
Predsjednik Odbora Marko Pavić u svom obraćanju upoznao je nazočne sa glavnim odrednicama ali i etapama izrade i donošenja Europskog zelenog plana na razini Europske unije. Iako Europska unija danas ne sudjeluje sa značajnijim postotkom u emisiji stakleničkih plinova na svjetskoj razini, iznimno je važna uloga Europske unije kao lidera u zelenim politikama.
Govoreći o Hrvatskoj, predstavio je najvažnije strateške dokumente iz ovog područja te perspektivu financiranja kroz NPOO, VFO 2021. – 2027. te Fond za solidarnosti koji je i osnovan kako bi se njime odgovorilo na prirodne katastrofe velikih razmjera. Gotovo 40 posto sredstava Nacionalnog plana za oporavak i otpornost predviđeno je za zelenu tranziciju, dok cijeli plan mora poštovati načelo nenanošenja značajne štete klimatskim promjenama. U novom Višegodišnjem financijskom okviru za zelene politike se predviđa iskorištavanje 30 posto sredstava. Iz Socijalnog fonda za klimu, koji bi financijski najugroženije građane i male tvrtke trebao podržati u prelasku na čistiju energiju, Hrvatskoj je dodijeljeno 1.4 milijarde eura. Sva ova sredstva, naglasio je, predstavljaju veliki poticaj, ali i obvezu što efikasnijeg ulaganja.
Tijekom konferencije predstavljena je studentska deklaracija o održivoj budućnosti koju su izradili studenti više hrvatskih sveučilišta. Marko Pavić se zaključno obratio upravo njima te ih potaknuo na daljnje aktivnosti u provođenju i poticanju zelenih politika, kako kroz studentske organizacije tako i kroz projekte fondova Europske unije.