Cavtat - U sklopu održavanja 5. Međunarodnog kongresa o ruralnom turizmu, pod pokroviteljstvom Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, u okviru Projekta „Za žene – povezane znanjem i iskustvom,“ održan je okrugli stol, u okviru kojega su članice Projekta uručile predsjednici Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijani Petir Inicijativu za unaprjeđenjem položaja ruralnih žena u Europi.
-Jačanje ženskog poduzetništva, poboljšanje položaja žena u ruralnim područjima, edukacija, informiranje, savjetovanje i međusobno umrežavanje, te prepoznavanje važnosti prilagodbe zakonskoga okvira od strane donosioca odluka, kako bi se potaknule aktivnosti ruralnih žena - ciljevi su kojima stremi Projekt, istaknula je Dijana Katica, predsjednica Udruge "Klub članova Selo".
Marijana Petir je rekla kako ovakvi Projekti imaju snagu utjecaja na politike koje će se provoditi u budućnosti. -Politike koje donosimo trebaju prepoznati i vrednovati nezamjenjivu, multifunkcionalnu ulogu žena u ruralnom području čiji nevidljiv rad nije u dovoljnoj mjeri prepoznat niti priznat, rekla je Petir. Podsjetila je kako niti jedna država članica u prethodnom programskom razdoblju nije programirala potprogram za žene u okviru Programa ruralnog razvoja, iako je ova mogućnost postojala. Istaknula je kako je žene na selu potrebno osnažiti, zato je potrebno inzistirati na uključivanju tema o položaju ruralnih žena u nacionalne i europske dokumente, te poticati aktivnosti koje žene provode na ruralnim područjima jer su one stvarne čuvarice naših sela.
Petir, koja je bila izvjestiteljica Europskog parlamenta o položaju žena u ruralnom području, a sada predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, rekla je kako se kroz aktivnosti Odbora utjecalo da se Ministarstvo poljoprivrede, u okviru Nacionalnog plana za ravnopravnost spolova od 2021. do 2024., uključi na način da preuzme provođenje mjera kojima će se unaprijediti položaj žena na selu, dok se u Strategiji poljoprivrede do 2030. pozicioniralo ruralne žene u okviru mehanizama namijenjenih obrazovanju, osposobljavanju, razvoju vještina. To bi se trebalo reflektirati i na Nacionalni strateški plan u okviru zajedničke poljoprivredne politike. Dodala je i da je Odbor predložio uvođenje dodatnog bodovanja za žene poljoprivrednice kod natječaja za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta kako bi se žene potaknulo na bavljenje poljoprivredom.