Marijana Petir sudjelovala na otvorenju 22. međunarodne izložbe inovacija – ARCA 2024. i 15. Međunarodnog sajma inovacija u poljoprivredi, prehrambenoj industriji i poljoprivrednoj mehanizaciji – AGRO ARCA 2024.

Foto: Hrvatska zajednica inovatora
Foto: Hrvatska zajednica inovatora
Foto: Hrvatska zajednica inovatora

Zagreb - Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir sudjelovala je u svojstvu izaslanice predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića na otvorenju 22. međunarodne izložbe inovacija – ARCA 2024. i 15. Međunarodnog sajma inovacija u poljoprivredi, prehrambenoj industriji i poljoprivrednoj mehanizaciji – AGRO ARCA 2024. Izložba i sajam održani su u Hrvatskoj nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u u organizaciji Hrvatske zajednice inovatora.

- Tržišni, klimatski i administrativni izazovi kojima su poljoprivreda i proizvodnja hrane, te tvornice pod vedrim nebom izložene, zahtijevaju od nas mudro upravljanje proizvodnim resursima kako bismo proizveli dovoljno kvalitetne hrane, po prihvatljivim cijenama, na održiv način, istaknula je na otvaranju Marijana Petir i dodala kako Hrvatska već sada koristi duplo manje pesticida, herbicida, anitmikrobnih sredstava i mineralnih gnojiva od prosjeka EU-a, što znači da je naša startna pozicija dobra. No, kako je istaknula, visoka dobna struktura poljoprivrednika, relativno male parcele koje oni obrađuju kao i niska razina obrazovanja, ukazuju na potrebu kapacitiranja savjetodavne službe, veće uključivanje mladih u srednjoškolsko i visokoškolsko obrazovanje za poljoprivredu te snažnije ulaganje u inovacije i razvoj.

Zbog toga je Petir čestitala Hrvatskoj zajednici inovatora na ustrajnom radu i rješenjima koje nude hrvatskom poljoprivredno – prehrambenom sektoru i uputila apel svim potpornim institucijama da pokažu veću otvorenost prema tim rješenjima.

Podsjetila je kako EU izdvaja 2 posto BDP-a za inovacije i razvoj, dok se u Republici Hrvatskoj izdvaja 0,81 posto. - Projekcija prema kojoj bi do 2030. trebalo izdvajati 2,5 posto BDP-a budi nadu da ćemo povećati produktivnost poljoprivredne radne snage u Hrvatskoj, a što ide ruku pod ruku s digitalizacijom i prijenosom znanja. Zato današnje potpisivanje sporazuma o suradnji između Hrvatske zajednice inovatora i  Sveučilišta u Zadru i Dubrovniku vidim kao primjer dobre prakse koju treba slijediti, rekla je Petir.

Istaknula je da će bez uključivanja znanstvene zajednice koja nudi rješenja za izazove u proizvodnji, inovatora koji mogu ta rješenja pretvoriti u učinkovite alate i poljoprivrednika koji će ih primijeniti proizvodeći hranu za sve nas, teško biti osigurati dobrobit za hrvatsku poljoprivredu.

Uz mnogobrojne uzvanike i predstavnike institucija, na otvorenju je sudjelovao i član Odbora za poljoprivredu, Ljubomir Kolarek.