Marija Selak Raspudić primila članicu Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova Europskog parlamenta Anniku Brunu

Zagreb – Predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Marija Selak Raspudić održala je u srijedu sastanak s francuskom zastupnicom u Europskom parlamentu Annikom Brunom, članicom Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova Europskog parlamenta.

Predsjednica Odbora Selak Raspudić i zastupnica Bruna razmijenile su mišljenja o raznim aspektima  ravnopravnosti žena u društvu, a posebno su se osvrnule na problem nasilja nad ženama u obitelji u doba pandemije. – U Hrvatskoj je obiteljsko nasilje u prvoj godini pandemije poraslo za 40 posto, dok u drugoj 12 posto, što pokazuje da je nasilje u padu, kazala je Selak Raspudić. Nasuprot tome, kako je navela zastupnica Bruna, u Francuskoj se bilježi porast nasilja, unatoč prestanku epidemioloških mjera.

Osim problema žena žrtava obiteljskog nasilja, Annika Bruna istaknula je i problem djece koja postaju žrtvama u obiteljima gdje je prisutna agresija te kazala kako iz studija koje su izrađene u suradnji s pedijatrima i psiholozima u Francuskoj proizlazi da ta djeca često kasnije i sama postaju zlostavljači. S tim u vezi zatražila je od Europske komisije da se za takvu djecu predvidi kontinuirano psihološko praćenje. 

Dvije su se zastupnice osvrnule i na primjenu zakonskih rješenja u pojedinim europskim zemljama kojima se regulira pitanje zaštite žena od obiteljskog nasilja, pri čemu je Selak Raspudić naglasila kako su u Hrvatskoj najveći problem uvjetne kazne za počinitelje obiteljskog nasilja, što dovodi do nesigurnosti žrtve i otvara mogućnost ponovne viktimizacije žrtve. Dodatni problem je, dodala je Selak Raspudić, odvajanje majke i djeteta od vlastitog doma, umjesto počinitelja nasilja. Nadalje, istaknula je kako u Hrvatskoj postoji premali broj sigurnih kuća, što je posebno došlo do izražaja u vrijeme pandemije. Kao primjer države koja poduzima odlične mjere u zaštiti žena, zastupnica Bruna navela je primjer Španjolske gdje policija odmah po pozivu intervenira, brine o žrtvi, a nasilnika procesuira. 

Bilo je riječi i o aktualnim aktivnostima Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova Europskog parlamenta te situaciji u vezi sa seksualnim i reproduktivnim zdravljem žena i njihovim pravima na razini EU-a. Naglašena je važnost postojanja političke volje da se problemi vezani uz zaštitu žena i djece mogu brzo riješiti te je istaknuta potreba usuglašavanja svih država članica oko tih pitanja.