Dublin – Članovi saborskoga Izaslanstva u PS OESS-a Mihael Zmajlović, voditelj, član Izaslanstva Nikola Mažar i zamjenik člana Izaslanstva Zvonimir Troskot, sudjelovali su od 2. do 4. listopada na 22. jesenskom zasjedanju Parlamentarne skupštine OESS-a koje se održavalo u Dublinu. Događaj je okupio oko 200 parlamentaraca iz gotovo 60 zemalja. Na otvorenju zasjedanja upućeni su pozivi za jačanje multilateralizma, hrabriji pristup međunarodnoj diplomaciji te kooperativnoj sigurnosti.
Središnja tema jesenskog zasjedanja bila je “Pedeset godina nakon Helsinkija: Uloga parlamenata u jačanju OESS-ova sveobuhvatnog modela mira i sigurnosti”. U tri radna dijela OESS-ovim parlamentarcima obratili su se irski ministri i čelnici raznih irskih agencija i predstavnici međunarodnih organizacija.
Prvi dio Parlamentarne konferencije bio je usredotočen na OESS-ov pristup ciklusu sukoba, posebice na olakšavanje dijaloga, rješavanje sukoba, potporu posredovanju, mirenje i postkonfliktnu rehabilitaciju. Na drugom dijelu konferencije analizirana je uloga parlamentaraca u rješavanju klimatske krize, uključujući ispunjavanje globalnih obveza uoči COP29. Na trećem dijelu parlamentarci su raspravljali o poboljšanju upravljanja migracijama u regiji OESS-a kako bi se potaknuo održivi razvoj.
Voditelj Izaslanstva Mihael Zmajlović sudjelovao je na sastanku Stalnog odbora Parlamentarne skupštine OESS-a gdje su izvješća podnijeli predsjednica Parlamentarne skupštine OESS-a Pia Kauma, rizničar Johan Büser i glavni tajnik Roberto Montella, te je provedena analiza nedavnih aktivnosti Parlamentarne skupštine OESS-a i predstavljene poznate skupštinske aktivnosti za 2025. godinu.
U okviru Jesenskog zasjedanja sastanke su održali Parlamentarni tim za potporu Ukrajini Parlamentarne skupštine OESS-a (Parliamentary Support Team for Ukraine - PSTU), Ad hoc odbor za borbu protiv terorizma i Ad hoc odbor za migracije kako bi raspravili teme poput agresije Ruske Federacije na Ukrajinu, kao i tekući rad Parlamentarne skupštine u područjima borbe protiv terorizma, migracija te rada Mreže mladih parlamentaraca Parlamentarne skupštine OESS-a u vezi s rehabilitacijom irskih zatvorenika, njihove pripreme za život i uključivanje u društvo nakon odsluženja dugogodišnje kazne zbog teških djela. Također je održan sastanak u organizaciji njemačke delegacije na temu: “Razgovarajmo o vodi, najboljim primjerima iz prakse u vrijeme klimatskih promjena.“
Član Izaslanstva Nikola Mažar, koji je ujedno i član Parlamentarnog tima za potporu Ukrajini PS OESS-a (PSTU OSCE PA) sudjelovao je na sastanku na kojem se provela rasprava usmjerena na to kako parlamentarci i šira međunarodna zajednica mogu najučinkovitije podržati Ukrajinu u njezinoj borbi za suverenitet i teritorijalni integritet unutar međunarodno priznatih granica. Nekoliko članova izaslanstva Ukrajine u Parlamentarnoj skupštini OESS-a iznijeli su tragične priče o učincima agresije Ruske Federacije i istaknuli prioritete za jačanje obrane Ukrajine.
Istaknuto je kako je ključno osiguravanje energetske sigurnosti, posebno u svjetlu očekivane teške zime. Mažar je istaknuo svekoliku podršku Republike Hrvatske Ukrajini na putu prema miru, očuvanju cjelovitosti te izrazio razumijevanje, posebice zbog hrvatskog iskustva vezanog za Domovinski rat i njegove posljedice.
Zvonimir Troskot sudjelovao je na sastanku Mreže mladih parlamentaraca Parlamentarne skupštine OESS-a (OSCE PA Network of Young Parliamentarians) koji se sastojao od cjelodnevnog programa, a započet je brifingom senatorice Lynn Ruanea, glavnog ravnatelja irske zatvorske službe Carona McCaffreyja i upravitelja zatvora Mountjoy Raya Murtagha, nakon čega je uslijedio posjet zatvoru Mountjoy. Program je zaključen debatom na Trinity Collegeu u Dublinu.
Mihael Zmajlović sudjelovao je i na sastanku u organizaciji njemačke skupštinske delegacije koja je okupila paneliste: Danielu de Ridder, potpredsjednicu PS OESS-a i predsjednicu Ad hoc odbora za migracije, Perea Joan Ponsa, potpredsjednika PS OESS-a i posebnog predstavnika za klimatske promjene, Lucieu Potáčkováu, predsjednicu Trećeg odbora PS OESS-a, Estebana Boj Garciu, voditelja projekta za vodu i klimu iz Njemačkog društva za međunarodnu suradnju (GIZ) i Nielsa Vlaanderena, koordinatora međunarodnih vodnih poslova pri nizozemskom Ministarstvu infrastrukture i upravljanja vodama.
Raspravljalo se o tome kako integrirano upravljanje vodom, prevencija katastrofa i održive prakse mogu promicati stabilnost, ekonomsku otpornost i održivost okoliša. Također su razmatrane i šire implikacije poplava, katastrofa i nestašica vode, osobito njihova povezanost s migracijama i regionalnim sukobima.
Posljednji sastanak 22. jesenskog zasjedanja bio je Mediteranski forum kojim je predsjedao posebni predstavnik Pascal Allizard otvorivši raspravu o hitnosti okončanja sukoba kroz kolektivnu diplomatsku mobilizaciju kako bi se postiglo političko rješenje. Mediteranski forum također je uključivao intervencije izaslanika Mediteranskih partnera PS OESS-a prisutnih u Dublinu, Alžiru i Maroku, kao i video obraćanje predstavnika Palestinskog nacionalnog vijeća. Izraelska delegacija nije mogla sudjelovati zbog židovskog praznika Roš Hašane.
U raspravi u kojoj su aktivno sudjelovali Mažar i Troskot, parlamentarci su izrazili zabrinutost zbog teške humanitarne situacije u Gazi, brojnih civilnih žrtava, opasnog utjecaja Irana i njegovih opunomoćenika te mogućnosti vojnih operacija koje su se sada proširile na Libanon, a koje mogu prerasti u širi regionalni rat. Osudili su napad od 7. listopada 2023. i naglasili pravo Izraela na samoobranu, ali su također istaknuli potrebu da sve strane poštuju međunarodno pravo i pridržavaju se načela proporcionalnosti, s fokusom na ograničavanje humanitarne patnje.
Muka civila, uključujući izraelske taoce koje drži Hamas, istaknuta je kao duboki razlog za zabrinutost, a članovi su naglasili potrebu za suzdržanošću, težnjom za trenutačnim prekidom vatre koji vodi do političkog rješenja i osiguravanjem pravde za žrtve.