Izaslanstvo Državnog zbora Republike Slovenije posjetilo Sabor

Zagreb - Predsjednik saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, dr. Furio Radin, sa članovima Odbora, primio je u radni posjet Izaslanstvo Komisije za odnose sa Slovencima u svijetu u Državnom zboru Republike Slovenije, na čelu s predsjednikom Komisije Francom Pukšićem.

Razgovori su vođeni na temu položaja i prava slovenske nacionalne manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Sloveniji. Konstatirano je da nacionalne manjine predstavljaju komparativnu prednost dviju država i nit poveznicu, a nikako prepreku, i da srodni parlamentarni odbori trebaju bolje i češće surađivati.

Franc Pukšić rekao je da Slovenija očekuje da ona prava koja su Slovenci imali u Hrvatskoj budu vraćena, u prvom redu tu je pitanje brisanja slovenske manjine iz preambule hrvatskog Ustava iz 1997. godine i želja da se ovo ponovno regulira. Naglasio je da slovenska dijaspora u Hrvatskoj može puno pomoći na putu približavanja Hrvatske Europskoj Uniji. Osvrnuo se i na slab prijem signala slovenske televizije u Hrvatskoj, te na nepostojanje radijskih i televizijskih emisija na slovenskom jeziku, ni tijekom turističke sezone. Smatra da bi rješavanje ovih pitanja puno pomoglo u jačanju slovensko-hrvatskih odnosa.

Dr. Furio Radin prihvatio je ovu inicijativu kao poželjnu, istaknuvši da su Slovenci, iako ih trenutno nema u preambuli hrvatskog Ustava, izrijekom spomenuti kao nacionalna manjina u Ustavnom zakonu o nacionalnim manjinama i temeljem hrvatskog izbornog zakonodavstva imaju prvi put pravo na svog zastupnika u Parlamentu u sklopu grupe nacionalnih manjina. Slovenci imaju svoga predstavnika i u Pododboru za nacionalne manjine, a slovenska manjina se aktivno uključila u izbore za Vijeća za nacionalne manjine. Tako je Gradska skupština Grada Zagreba u svoj Statut integrirala rad Vijeća, a slovenska manjina imat će svog predstavnika u Odboru za nacionalne manjine pri Skupštini Grada Zagreba. Hrvatska očekuje poboljšanje statusa Hrvata u Sloveniji i kroz ustavna rješenja i u izbornom zakonodavstvu, a Hrvati u Sloveniji trebaju se priznati do razine nacionalne manjine, izjavio je dr. Radin. 

Slovensko izaslanstvo potom je primila potpredsjednica Hrvatskoga sabora, prof. dr. sc. Vesna Pusić. Razgovori su ocijenjeni kao vrlo pozitivni. Vesna Pusić založila se za bolju i jaču parlamentarnu suradnju, daljnji zajednički rad na harmonizaciji zakonodavstva, zajedničke inicijative na mnogim poljima, posebice jačanje pogranične suradnje, moguće zajedničke treninge pogranične policije, a sve u cilju boljih sveukupnih odnosa dviju država i otklanjanju otvorenih pitanja. Brisanje Slovenaca iz preambule hrvatskog Ustava ocijenila je kao nepotreban potez i smatra da to treba ispraviti.