Hrvatsko-ukrajinska skupina prijateljstva održala videokonferencijski sastanak s kolegama u ukrajinskom parlamentu

Zagreb – Voditeljica Hrvatsko-ukrajinske međuparlamentarne skupine prijateljstva Zdravka Bušić i članovi Skupine Jure Brkan, Erik Fabijanić, Domagoj Hajduković, Natko Kuzmanić, Ljubica Maksimčuk, Marko Milanović Litre, Ivo Davor Stier, Marko Pavić  i Barbara Antolić Vupora održali su u srijedu videokonferenciju s kolegama istoimene skupine prijateljstva u ukrajinskom parlamentu, koju vodi Olena Kondratjuk, potpredsjednica Verhovne Rade. 

Razmijenjena su mišljenja o aktualnom stanju u Ukrajini i njezinom susjedstvu, bilateralnim odnosima Hrvatske i Ukrajine, s posebnim naglaskom na važnost daljnjeg produbljivanja suradnje na parlamentarnoj razini. Izražena je obostrana zabrinutost u pogledu eskalacije stanja u Ukrajini posljednjih tjedana i postupaka dekreta Ruske Federacije o priznanju ukrajinskih pokrajini Donjeck i Lugansk.

Zdravka Bušić se osvrnula na nedavne rasprave o Ukrajini koje su se vodile na Odboru za vanjsku politiku Hrvatskoga sabora proteklih dana, izvijestivši svoje ukrajinske kolege kako je saborski Odbor konsenzusom usvojio zaključke kojima snažno podupire poštivanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine te osuđuje kršenje međunarodnog prava od strane Ruske Federacije. Dodala je da će Hrvatska nastaviti pružati podršku Ukrajini u njezinim nastojanjima za mirnom reintegracijom okupiranog područja. –Naravno, to je i prijenos znanja o mirnoj reintegraciji iz vlastitih iskustava iz Domovinskog rata, jer naše iskustvo mirne reintegracije Hrvatskoga Podunavlja, jedno je od najuspješnijih operacija Ujedinjenih naroda, a posebno na teritoriju Europe, naglasila je Bušić. Osvrnula se i na Radnu skupine za suradnju Republike Hrvatske i Ukrajine – osnovanu u studenome 2016. godine i na čijem čelu je tada bila u svojstvu državne tajnice Ministarstva vanjskih i europskih poslova – kao važan oblik suradnje i pomoći koju Hrvatska pruža Ukrajini. 

Olena Kondratjuk zahvalila je Hrvatskoj na podršci te izrazila želju da se kroz osnaživanje međuparlamentarnog dijaloga nastavi budući rad dvaju parlamentarnih skupina. – Podrška Ukrajini od svake zemlje pojedinačno je dobrodošla, međutim, podrška ujedinjenog Zapada dala bi puno jaču poruku, naglasila je Kondratjuk. Pozdravila je ujedno i svu diplomatsku pomoć i napore drugih zemalja te dodala da je opredjeljenje Ukrajine za euroatlantske integracije i dalje njezin primarni interes koji je upisan i u ukrajinskom Ustavu.   

Sudionici su se prisjetili uspostave bliskih diplomatskih odnosa između dvije zemlje u veljači 1992. godine, nakon što je Ukrajina bila jedna od prvih zemalja koja je priznala neovisnost Republike Hrvatske prije 30 godina. Videokonferencijskom sastanku hrvatskih i ukrajinskih zastupnika prisustvovali su i veleposlanici obje zemlje Anica Djamić i Vasyl Kyrylych, čije je djelovanje posebno pohvaljeno.