Zagreb – Sastanak Glavnog odbora za politička pitanja i sigurnost Parlamentarne skupštine OESS-a održan je u četvrtak kao posljednji prvoga dana Zimskog zasjedanja PS OESS-a. Davor Bernardić, voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u PS OESS-u, pridružio se svojim kolegama u osudama ruske vojne akcije u Ukrajini i pozivu na smirivanje i povratak diplomatskom rješavanju situacije. Parlamentarci su ujedno izrazili visoku zabrinutost za živote civila u Ukrajini. – Nije moralo biti ovako, ali Rusija je izabrala silu umjesto dijaloga. Ponuđen je dijalog, od strane OESS-a, od strane njegovog poljskog predsjedatelja, od strane drugih, uključujući NATO, SAD i europske prijestolnice. Opcije za dijalog nisu iscrpljene, isticali su parlamentarci.
Otvarajući raspravu, predsjednik OESS-a i poljski ministar vanjskih poslova Zbigniew Rau, predsjednica PS OESS-a Margareta Cederfelt i predsjednik austrijskog parlamenta Wolfgang Sobotka ponovili su ulogu OESS-a u olakšavanju dijaloga i izgradnji povjerenja.
Sobotka je u svom obraćanju rekao da Austrija osuđuje ruske napade na teritorijalnu cjelovitost Ukrajine, izrazivši vjerovanje da bi diplomatski odnosi trebali moći preokrenuti tijek događaja i ponovno pokrenuti proces iz Minska. Posebnu podršku izrazio je civilima koji stradaju u neprijateljstvima – onima koji stradaju prvi i najviše pate, rekao je.
– Neisprovocirana sveobuhvatna invazija Rusije na ukrajinske gradove i sela predstavlja temeljno kršenje Povelje UN-a i Završnog akta iz Helsinkija. Pozivanje na članak 51. Povelje UN-a kako bi se opravdao ovaj zločin protiv čovječnosti je žalosno i sramotno. Osuđujemo najstrožim mogućim riječima ovaj čin agresije, kazao je poljski ministar vanjskih poslova Rau i dodao kako se očekuje da ruska strana poštuje svoje međunarodne obveze. – Svako održivo, političko rješenje mora u potpunosti poštivati suverenitet, teritorijalni integritet i neovisnost Ukrajine, naglasio je Rau.
Predsjednica Parlamentarne skupštine OESS-a Margareta Cederfelt istaknula je čvrstu potporu rješenju sukoba na temelju osnovnih načela OESS-a kao što su nepovredivost granica i nedjeljivost sigurnosti. – Ruska vojna invazija na Ukrajinu oružana je agresija koja jasno i grubo krši najosnovnije norme međunarodnog prava i načela i obveze OESS-a, rekla je Cederfelt te dodala kako danas, više nego ikad, zastupnici moraju obavljati svoju nadzornu ulogu, umjesto da omogućavaju svojim vladama da krše međunarodne obveze. – Parlamenti moraju biti oruđe za deeskalaciju, a ne oružje sukoba, naglasila je Cederfelt.
21. Zimsko zasjedanje Parlamentarne skupštine OESS-a nastavlja se u petak sastankom 2. dijela Stalnog odbora.