Davor Bernardić na konferenciji o regionalnom političkom dijalogu o progonu, rehabilitaciji i reintegraciji stranih terorističkih boraca

Beč/Zagreb – Drugoga dana konferencije koja se održava u Beču u organizaciji Parlamentarne skupštine OESS-a i OESS-a „Regionalni politički dijalog sa zakonodavcima iz jugoistočne Europe o progonu, rehabilitaciji i reintegraciji stranih terorističkih boraca"  voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a Davor Bernardić je sudjelovao na trećem panelu „Rehabilitacija i reintegracija stranih terorističkih boraca i članova njihovih obitelji“. Na istome panelu, putem videoveze iz Zagreba, sudjelovao je i hrvatski stručnjak, član Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija Gordan Akrap. 

Bernardić je u izlaganju rekao kao je rehabilitacija i reintegracija stranih boraca i njihovih obitelji zajednički izazov svih europskih država. – Radi se o kompleksnom izazovu koji zahtijeva uključivanje brojnih nacionalnih tijela, ali i onih međunarodnih, kao i institucija civilnog društva, istaknuo je Bernardić. Pri tome, kako je naveo, posebnu pažnju treba posvetiti programima rehabilitacije i reintegracije posebno osjetljivih skupina kao što su djeca i žene te dodao kako je deradikalizacija dugotrajan proces, koji uvijek ne jamči uspjeh. U nastavku je naglasio kako Hrvatska nije imala potrebu donositi poseban program deradikalizacije obzirom na činjenicu kako nije imala boraca-povratnika niti osoba osuđenih za terorizam.

Voditelj Izaslanstva Bernardić je posebno istaknuo kako je Hrvatska iznimno zainteresirana za programe deradikalizacije u državama Zapadnog Balkana, posebice, kako je naglasio, zbog činjenice da se osuđenici za terorizam rijetko deradikaliziraju te kao takvi predstavljaju potencijalnu sigurnosnu prijetnju i nakon izlaska iz zatvora. – Isto tako veliki problem predstavlja činjenica da u Siriji kampovima boravi više tisuća žena koje su u velikoj većini visoko radikalizirane i lojalne ISIL-u, dok njihova djeca odrastaju u takvom okruženju, rekao je Bernardić.

Ukazao je i na to kako posebnu pažnju treba upravo usmjeriti ka kvalitetnim programima deradikalizacije i prevencije.  – Hrvatska pozdravlja sve međunarodne inicijative i programe koji su usmjereni prema jačanju institucionalnih kapaciteta država Zapadnog Balkana u pogledu uspješne i sveobuhvatne provedbe procesa reintegracije, resocijalizacije i rehabilitacije stranih boraca i njihovih obitelji, rekao je zaključno Bernardić u svom izlaganju.

Hrvatski stručnjak Gordan Akrap je u okviru rasprave naglasio kako se pojedinci i grupe samoradikaliziraju i radikaliziraju u dugotrajnim procesima te rekao kako je izuzetno teško očekivati brze i učinkovite rezultate procesa deradikalizacije. Prema njegovim riječima, jedna od ključnih aktivnosti treba biti proces demotiviranja već radikaliziranih osoba. – Demotivacijski niz djelovanja treba biti planiran i vođen od strane stručnjaka koji imaju neophodna znanja i predstavljaju osobni, stručni i funkcionalni autoritet za već radikalizirane osobe, ukoliko želimo učinkovit i uspješan proces demotivacije, istaknuo je Akrap.  Dodao je i kako je cilj demotivacijslog procesa ukazivanje već radikaliziranim osobama da razlike u mišljenjima,  stavovima i idejama ne smiju voditi nasilju i terorizmu jer to donosi više štete nego koristi njihovim idejama.

–  Cilj je ukazati im i uvjeriti ih u uspješnost demokracije kao procesa u okviru kojeg se društveno prihvatljivim djelovanjima mogu boriti za svoje ideje i zato proces demotiviranja za pristupanje nasilju i terorizmu treba biti jedan od prioriteta u procesu deradikalizacije, zaključio je Akrap.