Zagreb – Predsjednik saborskog Odbora za europske integracije Daniel Mondekar sastao se prijepodne s načelnikom Odjela za Hrvatsku i Makedoniju Uprave za proširenje Europske komisije Dirkom Langeom. Sastanku su, uz predsjednika saborskog Odbora za europske integracije, prisustvovali i članovi Odbora Gvozden Srećko Flego te Melita Mulić.
Mondekar je uvodno izvijestio Langea o trenutnom djelokrugu rada Odbora te o pripremama za nove okolnosti rada Odbora i Hrvatskoga sabora kada Hrvatska postane punopravnom članicom Europske unije.
U pogledu posljednjeg Sveubuhvatnog izvješća o spremnosti Hrvatske za ulazak u Europsku uniju, Mondekar je istaknuo kako ga je Hrvatski sabor shvatio vrlo ozbiljno, održavši među ostalim i niz tematskih sjednica različitih saborskih odbora, te kako je Hrvatska spremna ispuniti glavninu otvorenih pitanja do kraja kalendarske godine, a ostatak do početka proljeća iduće godine. Cilj je Hrvatskog sabora, dodao je Mondekar, nadalje pojačati usključenost nevladinog sektora i vanjskih stručjaka u rad Sabora kako bi šira javnost što je više moguće bila uključena i informirana o svim aspektima hrvatskog članstva u Europskoj uniji. U pripremi je i prijedlog zakona koji regulira odnos Hrvatskoga sabora i Vlade u okviru članstva Hrvatske u Europskoj uniji, a na proljeće će Hrvatski sabor započeti i projekt simulacije hrvatskog članstva kako bi se Hrvatski sabor pripremio i otklonio eventualne poteškoće prije stvarnog datuma ulaska Hrvatske u Europsku uniju.
Lange je, vezano za posljednje izvješće o monitoringu te medijske reakcije u Njemačkoj i nekim drugim europskim zemljama, istaknuo kako u Europskoj uniji postoji veliko zanimanje šire javnosti za spremnost Hrvatske za ulazak u Uniju. Europskoj komisiji je vrlo bitno da Hrvatska u članstvo Europske unije uđe potpuno spremna kako bi ostalim zemljama kandidatkinjama u regiji poslala jasan signal da su procesi pridruživanja i proširenja vjerodostojni.
Razlog posjeta Odjela za Hrvatsku i Makedoniju Uprave za proširenje Europske komisije Hrvatskoj je pružanje potpore hrvatskoj Vladi, ministarstvima i Hrvatskom saboru u prevladavanju posljednjih koraka do ulaska u Europsku uniju, ukazivanjem na mogućnosti rješavanja otvorenih pitanja i poteškoća među koje spada i pojačavanje administrativnih kapaciteta potrebnih za kvalitetno korištenje fondova Europske unije kako bi se dinamizirao oporavak hrvatskog gospodarstva, naglasio je Lange i dodao kako Europska komisija od Hrvatske očekuje ispunjavanje svih potrebnih uvjeta do kraja siječnja 2013. godine kako bi posljednje izvješće o monitoringu potkraj ožujka bilo nedvojbeno pozitivno u pogledu spremnosti Hrvatske za ulazak u Europsku uniju sa 1. srpnjem 2013. godine.
Flego je podsjetio kako je Hrvatska u roku od šest mjeseci nakon travanjskog izvješća Europske komisije postigla obiman napredak u rješavanju svojih obveza te kako s hrvatskog stajališta, a temeljem Akcijskog plana Vlade, nema dvojbe da će se i preostalih deset točaka pravodobno riješiti, uključujući pojačavanje administrativnih kapaciteta u Vladi, Hrvatskom saboru, pravosuđu, ali i na sveučilištima kako bi se mogli natjecati za sredstva iz EU-fondova.
Lange je na kraju sastanka izviješten i o statusu izbora kandidata za članstvo u Povjerenstvu za sprječavanje sukoba interesa, čiji bi postupak u cijelosti trebao biti dovršen u prosincu.