Članovi Odbora za vanjsku politiku i Odbora za europske poslove održali sastanak s posebnom izaslanicom Europske unije za afričku regiju Sahel Emanuelom Del Re

Zagreb - Zastupnici Zdravka Bušić, Marijana Balić, Domagoj Hajduković i Andro Krstulović Opara susreli su se u četvrtak s posebnom izaslanicom EU-a za Sahel Emanuelom Del Re s kojom su razmijenili mišljenje o tom dijelu Afrike kao i politici Unije prema državama Sahela.

–Pratimo situaciju u tom dijelu Afrike posebice kada je riječ o migracijama i klimatskim promjenama koje, uz političke nestabilnosti, značajno utječu na taj dio svijeta, rekla je Bušić istaknuvši kako je populacija tih država vrlo mlada i mobilna te se u skorije vrijeme u većem broju mogu očekivati u državama EU-a u potrazi za boljim životnim uvjetima. Dodala je i kako se uz migracije i klimatske promjene prati i sigurnosna situacija i potencijalna radikalizacija i terorističke aktivnosti koje dolaze iz tog dijela Afrike kao i utjecaji globalnih sila kako na gospodarstva tako i na društva država Sahela. 

Del Re je naglasila kako je u fokusu Unije, više nego ikada do sad, rasprava o ovom dijelu svijeta dodavši kako smatra da je razlog tomu što taj dio Afrike u određenoj mjeri predstavlja južnu granicu Europe.–Unija s državama Magreba dijeli Sredozemno more i izuzetno je važno da nas zanimaju problemi tih država i da smo angažirani u tom dijelu svijeta, rekla je Del Re istaknuvši kako je neminovno da će populacija država Sahela postati dijelom budućnosti država Europe čije stanovništvo stari. U tom kontekstu je rekla, kako je Unija svjesna važnosti otvorenog dijaloga s tom afričkom regijom, te da se mora snažnije definirati na koji način održati svoj angažman. Odbacila je mogućnost rastućeg radikalizma i terorizma koji bi se iz tih država mogao preliti dalje naglasivši kako se ta društva susreću s problemom kriminalnih skupina te utjecaja lažnih vijesti.

–Afričke države su vrlo ranjive i to trebamo imati na umu kada pokušavamo pomoći, a Unija je i dalje najviše usredotočena na izgradnju dobre vladavine u tim državama uz uspostavu stabilnih institucija države i osiguranja osnovnih usluga građanima, a EU, neovisno o drugim snagama koje imaju svoje utjecaje u Sahelu, predstavlja najvažnijeg, najposvećenijeg i najpouzdanijeg partnera te afričke regije, zaključila je Del Re. 
 
U raspravi su sudionici dotakli najvažnije teme i izazove koji stoje pred EU kada je riječ o odnosima s pojedinim državama Afrike naglasivši kako se prvenstveno trebaju osigurati normalni uvjeti za život stanovništva Sahela i drugih država Afrike iz kojeg dolazi sve veći broj migranata. Rečeno je kako im se uz financijsku pomoć Unije treba osigurati podrška u razvoju osnovnih usluga poput obrazovanja i zdravstvene zaštite, kao i osnaživanje civilnog društva, medija i ljudskih potencijala koji će moći uspostaviti gospodarske i socijalne strukture države.

Sugovornici su se složili kako postoji dodatan prostor da se uz razvojnu i humanitarnu pomoć pomogne državama Sahela naglasivši kako jedan od načina suradnje s državama tog područja može biti i parlamentarna diplomacija koja pruža široke mogućnosti suradnje između država.