Članovi Odbora za predstavke i pritužbe primili Izaslanstvo Odbora za peticije Velike nacionalne skupštine Turske

Zagreb – Predsjednica Odbora za predstavke i pritužbe Katica Glamuzina, s članovima Odbora Goranom Ivanovićem, Antom Kujundžićem i Stipanom Šašlinom te voditeljem Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska-Turska Matkom Kuzmanićem i članom Skupine, ujedno i predsjednikom Odbora za europske poslove Domagojem Hajdukovićem, održala je u srijedu sastanak s predsjednicom Odbora za peticije Velike nacionalne skupštine Turske Mihrimah Belmom Satır te članovima tog Odbora.

Sugovornice su razmijenile informacije o načinima rada odbora kojima su na čelu i rješavanju predstavki i pritužbi koje zaprimaju od građana pojedinaca, skupina građana, tvrtki, udruga i drugih subjekata. –U razmatranju predstavki, pritužbi i prijedloga uloga saborskog radnog tijela kojemu sam na čelu je posrednička između onih koji podnose prigovore i institucija kojima su one upućene, rekla je Glamuzina dodajući kako je rok za odgovor stranci tri mjeseca unutar kojeg se većina predmeta i riješi.

Govoreći o cilju dolaska u Hrvatski sabor predsjednica Odbora za peticije Velike nacionalne skupštine Turske  je istaknula kako su članovi Odbora već posjetili neke europske države pa i Europski parlament kako bi istražili i druge prakse i prikupili dodatna iskustva te da im je u planu to činiti i dalje. –Naš Odbor ima dugačku tradiciju u Turskoj, a pravo na žalbe i peticije je zajamčeno Ustavom, rekla je Satır te naglasila kako im se s pritužbama mogu obratiti i turski državljani, ali i stranci koji žive u Turskoj. Također je rekla kako se pri rješavanju zahtjeva, ukoliko su predmeti vrlo zahtjevni i obimni, po potrebi mogu oformiti i pododbori za rješavanje takvih predstavki.–Ovim susretom želimo ojačati suradnju i produbiti razgovore o zajedničkim temama i pitanjima kojima se bave naši odbori i koristim priliku da vas pozovem u uzvratni posjet Turskoj, zaključila je Satır.

U nastavku se razgovaralo o pravima i položaju državljana Turske čiji broj sve više raste u mnogim europskim državama i načinima na koje im Odbor za peticije Velike nacionalne skupštine Turske pomaže u ostvarivanju prava i zadovoljavanju potreba izvan matične države. Zaključeno je kako Hrvatska, priznavši među prvim europskim državama islam kao službenu religiju, kontinuirano pruža svim građanima muslimanske vjeroispovijesti, pa tako i turskim državljanima, svu potrebnu zaštitu, što je na sastanku posebno istaknuto, a turska strana je na to uputila i zahvalu te izrazila zadovoljstvo.