Članovi Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Irska održali sastanak s irskim državnim tajnikom Niallom Collinsom

Zagreb - Voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska - Irska Hrvoje Šimić i članovi Skupine Katica Glamuzina, Vesna Nađ, Renata Sabljar-Dračevac i Erik Fabijanić održali su u utorak sastanak s državnim tajnikom u Ministarstvu visokog obrazovanja, istraživanja, inovacija i znanosti Irske Niallom Collinsom. 

Šimić je uvodno izvijestio gosta kako je Međuparlamentarna skupina prijateljstva osnovana 1996., tek godinu dana nakon uspostave diplomatskih odnosa Hrvatske i Irske, kao jedna od prvih međuparlamentarnih skupina Hrvatskoga sabora. - To je dokaz da je Hrvatska već u ranim godinama svoje nezavisnosti cijenila prijateljstvo i potporu Irske i njezinog naroda, rekao je Šimić. Iskazao je zadovoljstvo dosadašnjom bilateralnom, a posebno parlamentarnom suradnjom dviju država te izrazio uvjerenje kako će se razmjena posjeta visoke razine nastaviti i u budućnosti.

U nastavku susreta zastupnik Šimić rekao je kako Hrvatska i Irska uz mnoge sličnosti poput višestoljetne borbe za samostalnost, veličine zemalja i mentaliteta naroda, imaju i dodatnu poveznicu u irskom vojskovođi Lavalu Nugentu koji je kao feldmaršal austrijske vojske 19. stoljeća značajan dio svoga života proveo u Hrvatskoj, bio zastupnikom u Hrvatskome saboru i istaknuti član Hrvatskog narodnog preporoda.

Izvijestio je državnog tajnika Collinsa kako je prošle godine prvi put održana manifestacija "Šetnja s Lavalom Nugentom" u organizaciji irskog veleposlanstva i Arheološkog muzeja u Zagrebu u povodu 3. studenoga, godišnjice rođenja Lavala Nugenta. - Obišli smo brojne lokacije po centru Zagreba koje imaju dodirne točke s Lavalom Nugentom, a njih zaista nije malo, rekao je Šimić.

Sugovornici su se dotaknuli i gospodarske suradnje Hrvatske i Irske te je voditelj Skupine Šimić izrazio zadovoljstvo što je najveći svjetski niskotarifni zračni prijevoznik, irski Ryanair, prošle godine otvorio svoju bazu u Zračnoj luci Franjo Tuđman. - Ovo će zasigurno pomoći oporavku turističke industrije nakon pandemije koronavirusa i ojačati povezanost s ostatkom Europe, zaključio je.

Državni tajnik Collins složio se kako dvije države dijele mnoge sličnosti poput veličine i broja stanovnika, ali i snažne emigracije stanovništva. Izvijestio je zastupnike o postupku zbrinjavanja izbjeglica iz Ukrajine, njih sedam tisuća do sada, s posebnim osvrtom na obrazovanje, zdravstvenu skrb i učenje jezika.

U nastavku susreta dužnosnici su razgovarali o zastupljenosti spolova u državnim institucijama u Irskoj i Hrvatskoj, visokom obrazovanju i kulturnoj suradnji dviju država.