Gdanjsk - Članovi Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a Davor Bernardić i Zvonimir Troskot sudjelovali su na promatranju parlamentarnih izbora u Republici Poljskoj u okviru Kratkoročne promatračke misije PS OESS-a.
Na poljskim parlamentarnim izborima sudjelovalo je 154 izbornih promatrača iz 44 države, među kojima i 94 parlamentarca iz Parlamentarne skupštine OESS-a, 27 parlamentaraca iz Parlamentarne skupštine Vijeća Europe te 33 stručnjaka i dugoročna promatrača Ureda za demokratske institucije i ljudska prava OESS-a (Office for Democratic Institutions and Human Rights – ODIHR). Predsjednica PS OESS-a Pia Kauma bila je koordinatorica Kratkoročne promatračke misije OESS-a, a voditelj misije PS OESS-a bio je potpredsjednik PS OESS-a Pere Joan Pons.
Sukladno Pravilniku o radu PS OESS-a promatrači su dva dana uoči izbora sudjelovali na brifinzima s članovima nacionalne izborne administracije, stručnjacima, predstavnicima političkih stranaka i predstavnicima civilnog društva te su za promatranje izbora bili raspoređeni u nekoliko različitih poljskih regija. Nakon izbora održan je postizborni brifing na kojem su se izbori ocjenjivali vodeći se demokratskim obvezama iz Kopenhaškog dokumenta OESS-a iz 1990., čije su ključne odredbe slobodne procedure glasovanja, pošteno i slobodno ozračje kampanja, pristup medijima te pošteno i točno izvješćivanje o rezultatima.
Za nedjeljne izbore registrirano je više od 29 milijuna birača, uključujući preko 600 tisuća onih koji su se prijavili za glasovanje u inozemstvu. Promatrači su ocijenili da se Državno izborno povjerenstvo učinkovito pripremilo za izbore i unatoč sumnjama u njegovu nepristranost, općenito je uživalo povjerenje javnosti. Sve sjednice bile su zatvorene za javnost, što je rezultiralo nedostatkom transparentnosti u procesu donošenja odluka, mišljenje je promatrača.
Njihova je ocjena također da je dan izbora protekao mirno te da je proces bio efikasan i dobro organiziran na biračkim mjestima. Uočili su međutim da je tajnost glasovanja često bila ugrožena zbog prenapučenosti i nedovoljno prostranih glasačkih kabina zbog čega su glasači ispunjavali glasačke listiće izvan kabina. Parlamentarci PS OESS-a, iako su i dalje dovodili u sumnju neovisnost pravosuđa, potvrdili su u zajedničkoj izjavi da je rješavanje predmeta povezanih s izborima od strane Vrhovnog suda bilo transparentno.
Bernardić i Troskot ocijenili su da je poljska izborna administracija bila učinkovita dok je transparentnost na žalost bila ograničena. Međutim, povijesno visok odziv birača, preko 72 posto, pokazao je predanost građana za očuvanje demokracije u Poljskoj.