Subotica – Članovi Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a (PS OESS) Davor Bernardić i Zvonimir Troskot sudjelovali su u nedjelju u promatranju prijevremenih parlamentarnih izbora u Republici Srbiji u okviru Kratkoročne promatračke misije PS OESS-a.
U međunarodnoj promatračkoj misiji na srbijanskim prijevremenim parlamentarnim izborima sudjelovao je 361 izborni promatrač iz 45 država, od kojih je 71 parlamentarac iz Parlamentarne skupštine OESS-a, 23 parlamentarca iz Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, 13 parlamentaraca iz Europskog parlamenta te 254 stručnjaka i dugoročna promatrača Ureda za demokratske institucije i ljudska prava OESS-a (ODIHR).
Posebni koordinator i voditelj kratkoročne promatračke misije OESS-a bio je potpredsjednik PS OESS-a Reinhold Lopatka. U skladu s Pravilnikom o radu PS OESS-a promatrači su dva dana uoči izbora sudjelovali na brifinzima s članovima nacionalne izborne administracije, stručnjacima, predstavnicima političkih stranaka, predstavnicima civilnog društva i medija te su za promatranje izbora bili raspoređeni u nekoliko različitih regija u Srbiji.
Nakon izbora održan je postizborni brifing na kojem su se izbori ocjenjivali vodeći se demokratskim obvezama iz Kopenhaškog dokumenta OESS-a iz 1990. godine, čije su ključne odredbe: slobodne procedure glasovanja, pošteno i slobodno ozračje kampanje, pristup medijima te pošteno i točno izvješćivanje o rezultatima.
Zajednička promatračka misija Ureda za demokratske institucije i ljudska prava OESS-a (ODIHR), Parlamentarne skupštine OESS-a (PA OSCE), Parlamentarne skupštine Vijeća Europe (PACE) i Europskog parlamenta (EP) utvrdila je da je zakonski okvir adekvatan za provedbu demokratskih izbora. Međutim, još uvijek postoje brojna pitanja kojima se treba pozabaviti, a na ovim izborima promatrači su primijetili zlouporabu javnih resursa, nedostatak razdvajanja službenih funkcija i aktivnosti kampanje te slučajeve zastrašivanja i pritiska na birače, uključujući slučajeve kupnje glasova.
Iako su prijevremeni parlamentarni izbori u Srbiji biračima ponudili izbor između političkih alternativa, a sloboda izražavanja i okupljanja općenito poštovane, pritisak na birače, kao i odlučujući angažman predsjednika i sustavne prednosti vladajuće stranke potkopali su izborni proces u cjelini, rekli su međunarodni promatrači.
Izbori su održani u sjeni visoke polarizacije i intenzivnog natjecanja među suprotstavljenim političkim agendama. Uoči izbora izražena je zabrinutost zbog zastrašivanja i maltretiranja građanskih aktivista, branitelja ljudskih prava i novinara.
Iako Srbija ima veliki broj medija koji su pratili sve kandidate u skladu sa zakonom, različitost stavova je uvelike smanjena visokim stupnjem polarizacije i jakim utjecajem vlasti na većinu njih. Istodobno, u medijskom izvještavanju dominiraju vladajuće stranke i pozitivno izvještavanje o predsjedniku. Nadzorno tijelo nadležno za elektroničke medije nije bilo učinkovito u zaustavljanju prekršaja tijekom izbornog razdoblja. Promatrači su zabilježili i brojne izvještaje o kritički nastrojenim novinarima koje su verbalno vrijeđali državni dužnosnici, kao i koordinirane napade na novinare od strane provladinih medija.
Hrvatska delegacija promatrala je izbore u Subotici i okolnim mjestima u kojima žive pripadnici pretežno hrvatske zajednice.
Bernardić i Troskot su u ocjeni promatranja izbora naveli kako na biračkim mjestima, koja su posjetili, nisu zabilježili nepravilnosti, ali na postizbornom brifingu PS OESS-a su upozoreni na brojne probleme. Evidentirano je da su mediji „okupirani“ od strane Vučićevog SNS-a, da su politički pritisak i populizam išli do te mjere da se nije prezalo ni od čega. A od kolega promatrača na drugim biračkim mjestima čuli smo da je bilo i drugih problema, naveli su Bernardić i Troskot.
Tijekom boravka u Subotici članovi Izaslanstva Hrvatskoga sabora u PS OESS-a sastali su se u sjedištu Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini s predsjednikom Tomislavom Žigmanovom. Ujedno su posjetili novi objekt, u cijelosti izgrađen uz pomoć Vlade Republike Hrvatske, u kojem je sjedište Hrvatskog nacionalnog vijeća te se sastali s predsjednicom Jasnom Vojnić i suradnicima. Također su posjetili Generalni konzulat Republike Hrvatske gdje je održan sastanak s generalnim konzulom Velimirom Plešom i djelatnicima konzulata.
Bernardić je za medije na hrvatskom jeziku u Vojvodini rekao da su problemi koje ima hrvatska zajednica u Srbiji relativno veliki i da treba tražiti rješenje kakvo se primjenjuje u Hrvatskoj za srpsku manjinu. –Hrvatska ima najveći standard zaštite nacionalnih manjina u svijetu, rekao je i dodao da je predviđeno 8 zajamčenih mandata u Saboru za manjine, a da od toga tri imaju Srbi. Zašto Srbija ne primijeni takvo rješenje unatoč međudržavnom sporazumu koji uključuje jamstvo jednog mandata za Hrvate u Narodnoj skupštini Srbije, upitao se Bernardić dodavši kako bi to bitno olakšalo život i rad hrvatske zajednice, ali bi i poslalo snažnu poruku o legitimnosti Hrvata kao naroda koji živi u Srbiji. Izrazio je uvjerenje da hrvatska politika treba, uz to što će nastaviti pomagati hrvatskoj manjini u Srbiji, uložiti maksimalne napore da bi postigla ključni cilj postizanja hrvatskog predstavništva u parlamentu. Hrvatska je punopravna članica EU, NATO-a, Schengena i eurozone i ima brojne mogućnosti da i na taj način pomogne Hrvatima u Vojvodini, zaključno je istaknuo Bernardić i dodao da će se on osobno za to zalagati svom snagom.