Članica saborskoga Izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran Danica Baričević sudjelovala na Forumu o budućnosti Mediterana

Granada – Članica Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran Danica Baričević sudjelovala je na Forumu o budućnosti Mediterana koji je održan od 2. do 4. travnja 2025. u Granadi u organizaciji Zastupničkog doma i Senata Kraljevine Španjolske u okviru španjolskog predsjedanja Parlamentarnom skupštinom Unije za Mediteran.

Konferencija je okupila predsjednike, potpredsjednike i predstavnike parlamenata država članica Skupštine, Europskoga parlamenta te drugih parlamentarnih skupština. Otvorivši sastanak predsjednici Zastupničkog doma Francina Armengol i Senata Pedro Rollán Ojeda predstavili su tekst deklaracije „Deklaracija iz Granade o budućnosti Mediterana“ koji je prethodno usklađen sa svim predstavnicima nacionalnih parlamenata članica Parlamentarne skupštine Unije za Mediteran te je usvojen u završnom dijelu konferencije.

Tijekom trodnevne konferencije rasprave su bile usredotočene na četiri zasebna panela o sljedećim temama: Globalna konferencija o Savezu civilizacija: mir, sigurnost i stabilnost na Mediteranu; Posebni izazovi koje donose migracijski tokovi na Mediteranu; Problemi klimatskih promjena na Mediteranu te Zapošljavanje mladih i ravnopravnost spolova na Mediteranu.

Sudionici su se složili kako je Mediteran prostor koji se suočava s nizom izazova koje je potrebno razmatrati na različitim razinama. Istaknuta je važnost uspostave mira, sigurnosti, stabilnosti, dijaloga te poštovanja međunarodnog prava. Također je istaknuta potreba za političkim, gospodarskim i društvenim razvojem te suradnjom zemalja u regiji, vodeći računa o jačanju regionalnog partnerstva i institucija. Sudionici su potvrdili kako sukob na Bliskom istoku remeti mir i stabilnost cijele regije te je nužno raditi na postizanju trajnog prekida neprijateljstva i uspostavi mira.

Naglašeno je kako Mediteran predstavlja jedno od najosjetljivijih mjesta na svijetu koje se nalazi pod utjecajem klimatskih promjena, posebno jer je stopa zagrijavanja Mediterana 20 posto veća od globalnog prosjeka. Ključnim smatraju usvojiti sveobuhvatan i održiv pristup problemu sve većeg nedostatka vode na Mediteranu, što uključuje modernizaciju infrastrukture, promicanje ponovne upotrebe vode i provedbu učinkovitih praksi kako bi se osigurala sigurnost vode za buduće generacije.

Istaknuto je kako su mladi i žene dvije skupine koje zaslužuju prioritet i trajnu pozornost pri osmišljavanju javnih politika. Sudionici su naglasili kako uključenost žena u sve razine odlučivanja doprinosi izgradnji ravnopravnijih društava. Istaknuta je i potreba za olakšavanjem pristupa financiranju i poslovnim mrežama za mlade poduzetnike, kao i za provedbom politika transparentnosti plaća i sankcioniranjem rodne diskriminacije na poslu.

Parlamentarna skupština Unije za Mediteran broji 280 članova, a okuplja zastupnike nacionalnih parlamenata država članica Europske unije, Europskoga parlamenta, parlamenata partnerskih država (Albanije, Bosne i Hercegovine, Monaka i Crne Gore) te parlamenata Alžira, Egipta, Izraela, Jordana, Libanona, Maroka, Tunisa, Turske, Sirije, Palestine i Mauritanije.