Banja Luka - Predsjednik Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske i predsjednik Glavnog Vijeća Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine Božo Ljubić te član Odbora Željko Raguž sudjelovali su na okruglom stolu s temom: „Hrvati u Republici Srpskoj – o(p)stanak“ kojega su organizirali Ured Josipa Jerkovića, dopredsjednika Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda, član Vijeća naroda entiteta Republike Srpske Davor Čordaš i banjalučki biskup Franjo Komarica.
Osim predstavnika Hrvata u institucijama vlasti RS, od općinske do entitetske razine, na okruglom stolu sudjelovalo je oko 30 predstavnika udruga prognanih i iseljenih Hrvata koji djeluju u BiH i Hrvatskoj te predstavnici institucija Republike Hrvatske zaduženih za projekte povratka i potpore Hrvatima izvan Hrvatske: Središnji državni ured za Hrvate izvan Hrvatske, Ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, predstavnik Hrvatskog konzulata u Banja Luci, predstavnici banjolučke biskupije, predstavnici udruge Prsten i drugi.
Cilj okrugloga stola bilo je upoznavanje s problemima i pronalazak rješenja za ostanak i održivi povratak prognanih i iseljenih Hrvata na područje entiteta Republike Srpske.
Dopredsjednik RS iz reda hrvatskoga naroda Josip Jerković ukazao je na svu dramatiku položaja hrvatskog naroda u RS kojemu prijeti potpuni nestanak ukoliko se ne poduzmu odgovarajuće mjere.
Banjolučki biskup Franjo Komarica pozdravio je organizaciju okruglog stola te istaknuo pozitivnim da još uvijek postoji politička volja za izgradnjom boljega i pravednijega života za Hrvate u RS. Biskup je iznio zabrinjavajuće podatke da danas u 67 župa na području entiteta RS ima oko 7100 katolika, što je manje nego nakon završetka rata.
Božo Ljubić je istaknuo da se svi zajedno, kroz hrvatsko zajedništvo, politički i gospodarski angažman, trebamo zalagati za ostvarenje prava svih Hrvata iz Bosne i Hercegovine, posebno Hrvata s područja entiteta Republike Srpske. Podsjetio je da je gotovo sva pomoć koju su primili Hrvati u RS došla iz Republike Hrvatske, zalaganjem legitimnih predstavnika Hrvata u institucijama entiteta RS te s razine Bosne i Hercegovine. - Stoga se u budućnosti trebamo osloniti pretežno na ono što mi možemo učiniti za sebe, od svakog pojedinca prognanika, udruga, predstavnika Hrvata u vlastima BiH te na Republiku Hrvatsku, kazao je Ljubić - Da bi to bilo učinkovito, trebamo prakticirati hrvatsko političko zajedništvo i solidarnost, uzdajući se u politiku Hrvatskog narodnog sabora zahvaljujući kojoj smo se izborili da se danas vlasti u Bosni i Hercegovini, barem tamo gdje živi veći broj Hrvata, ne mogu uspostaviti bez legitimnih predstavnika Hrvata, kazao je Ljubić.
Nadalje je istaknuo da je važnost ostanka Hrvata u BiH, kao političkog subjekta, visoko na agendi hrvatskih vlasti o čemu redovito informiraju i međunarodnu zajednicu, a od hrvatskih gospodarstvenika u BiH i Hrvatskoj traži se da svojim dodatnim angažmanom stvaraju uvjete za održivi ostanak i povratak Hrvata na svoja ognjišta. - Mi Hrvati, čiji su korijeni u Bosni i Hercegovini najdublji, iskazujemo svoju privrženost svojoj zemlji Bosni i Hercegovini te svoju zemlju nećemo nikada napustiti i nećemo je nikome prepustiti. Cilj je izgraditi i takvu državu BiH da je možemo isto svojom osjećati, rekao je na kraju Ljubić.
Saborski zastupnik Željko Raguž naglasio je da se svi zajedno trebaju angažirati na pomoći Hrvatima, posebno u područjima gdje su ugroženi. - Isto tako trebamo biti i samokritični, te tamo gdje smo većina pokazati da brinemo za prava manjina kako u BiH tako i u Hrvatskoj.