Brdo kod Kranja - Na marginama „Konferencije predsjednika parlamenata država članica Europske unije“ u Brdu kod Kranja, Republici Sloveniji, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković održao je bilateralni sastanak s predsjednikom Narodne skupštine Republike Slovenije Igorom Zorčičem.
Predsjednik Jandroković i domaćin konferencije, predsjednik Zorčič, složili su se u ocjeni vrlo dobrih, tradicionalno prijateljskih odnosa Hrvatske i Slovenije. Posebno je istaknuta gospodarska suradnja u području turizma, a otvorena pitanja rješavaju se u dobrosusjedskom duhu. Postoji potencijal za njihovim unapređenjem u bilateralnoj i parlamentarnoj suradnji, posebice na razini međuparlamentarnih skupina prijateljstva te odbora. Predsjednik Jandroković zahvalio je na čvrstoj slovenskoj potpori priključenju Hrvatske u Schengen, eurozonu i OECD.
Dvojica predsjednika parlamenata razgovarala su o aktualnoj situaciji na području Ukrajine. Složili su se u oštroj osudi ruske agresije na tu zemlju, uz punu solidarnost i podršku nastavka pružanja pomoći Ukrajini zajedno s ostalim europskim i transatlantskim partnerima.
Predsjednik Zorčič ukratko je izvijestio predsjednika Jandrokovića o posjetu predsjednika Vlade Slovenije Ukrajini, uz premijere Češke i Poljske. Obojica su pozitivno ocijenila inicijativu Europskog parlamenta za sudjelovanjem u video-konferenciji kojoj se priključio i predsjednik ukrajinskog parlamenta Ruslan Stefanchuk.
Hrvatska i Slovenija podržavaju proces proširenja Europske unije na zemlje jugoistočne Europe, smatrajući to ulogom u sigurnost, mir i razvoj, te stabilno i funcionalno susjedstvo s gospodarskom perspektivom napretka. Predsjednik Jandroković izrazio je mišljenje da je europska perspektiva transformirajući generator pozitivnih procesa u regiji, pri čemu posebnu važnost pridajemo Bosni i Hercegovini. Nužna je stabilnost, funkcionalnost i prosperitet te zemlje, kao i zaštita konstitutivnosti i jednakopravnosti hrvatskoga naroda kao jednog od tri konstitutivna naroda, stoga je pozdravljeno donošenje „Strateškog kompasa“ kao dokumenta koji će dodatno ojačati sigurnost EU u idućem desetljeću.